Uwaga! Granica

„Uwaga! Granica” – ostrzeżenie pisane w różnych językach, pojawiające się na całym świecie, sygnalizujące niebezpieczeństwo, wzywające do zachowania ostrożności, informujące o tym, że jesteśmy w szczególnym miejscu, w strefie, gdzie polityka ukazuje najbardziej stanowczo swoją siłę, gdzie prawa człowieka i obywatela są w dużym stopniu zawieszone.

„Uwaga! Granica”, fot. Mariusz Szewczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Uwaga! Granica”, fot. Mariusz Szewczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizowana przez Galerię Labirynt w Lublinie i Galerię Arsenał w Białymstoku wystawa jest wynikiem refleksji nad położeniem geograficznym obu miast w pobliżu wschodniej granicy państwa, będącej jednocześnie granicą Unii Europejskiej. Ta nowa „żelazna kurtyna” to istotny ale nie jedyny punkt odniesienia wystawy.

Rzeczywistość jest dynamiczna i wydarzenia ostatnich lat dostarczają ciągle nowych kontekstów. Wojna na Wschodzie Ukrainy, aneksja Krymu przez Rosję, napływ uchodźców uciekających przed wojną i terrorem, wzrost nastrojów nacjonalistycznych w wielu krajach europejskich to najważniejsze z nich.

W wystawie biorą udział: Ovidiu Anton, Babi Badalov, Janusz Bałdyga, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Anatoly Belov, Yevgenia Belorusets, Pavel Braila, Fatma Bucak, David Chichkan, Hubert Czerepok, Yaroslav Futymskyi, Barbara Gryka, Elżbieta Jabłońska, Maciej Kwietnicki, Victoria Lomasko, Marina Naprushkina, Tymon Nogalski, Open Group, Petr Pavlensky, Dan Perjovschi, Ghenadie Popescu, R.E.P., Mykola Ridnyi, Jadwiga Sawicka, Sabina Shikhlinskaya, Jana Shostak, Société Réaliste, TanzLaboratorium, Lubomyr Tymkiv, Vova Vorotniov, Piotr Wysocki, Anna Zvyagintseva

Uwaga! Granica
Kuratorzy: Monika Szewczyk, Waldemar Tatarczuk
Od 31 sierpnia do 22 października 2017 roku
Galeria Labirynt w Lublinie
Od 2 września do 13 października 2017 roku
Galeria Arsenał w Białymstoku

1 komentarz do artykułu “Uwaga! Granica”

  1. Piotr

    Nowa żelazna kurtyna?
    Ktoś chyba nie pamięta tamtych czasów!

Dodaj komentarz