• 2017-08-22

Hommage à Kieślowski pod znakiem ironii i humoru

Śmieszno-smutne historie o trudach i pięknie codzienności, narodowych traumach i wchodzeniu w dojrzałe życie. 7. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski zgłębia tajniki sztuki ironii i humoru w europejskim kinie. Festiwal rusza 7 września w Sokołowsku.

Krzysztof Kieślowski, „Trzy kolory: Biały” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Kieślowski, „Trzy kolory: Biały” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Co roku Sokołowsko, malownicza miejscowość koło Wałbrzycha i ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego obchodzi święto kina. W tym roku festiwal odsłoni tajniki sztuki humoru i (auto)ironii w kinie polskim lat dziewięćdziesiątych.

Program festiwalu

Na program festiwalu składają się trzy sekcje. Sekcję Re:Interpretacje (fabuły europejskie) otworzy przedpremierowy polski pokaz wybitnego filmu węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi – metaforyczny obraz Dusza i ciało, który zachwycił zarówno widzów, krytykę filmową, jak i jury 67. MFFw Berlinie i zdobył najważniejszą nagrodę Berlinale – Złotego Niedźwiedzia. Kino tworzone przez kobiety to również Pożegnanie z Europą. Maria Schrader, sławna aktorka i reżyserka niemiecka, opowiada w swym najnowszym filmie o tragicznych skutkach emigracji politycznej Stefana Zweiga, pisarza austriackiego. Głośny czesko-słowacki film Brud Terezy Nvotovej to przykład kina zbuntowanego, rozliczającego się z mechanizmami obojętności wobec różnych form przemocy. Czeskie kino jest szczególnie silnie reprezentowane na tegorocznym festiwalu. Obok nowego filmu Bohdana Slámy Baba z lodu, czesko-słowacko-francuskiej koprodukcji, festiwal pokaże także polsko-czeską koprodukcję Droga do Rzymu w reżyserii Tomasza Mielnika, absolwenta czeskiej FAMU, oraz ostatni film Petra Zelenki, jednego z najbardziej twórczych dramaturgów, scenarzystów i reżyserów kina europejskiego, pod tytułem Zagubieni rozliczający się, z typową dla Zelenki inteligencją, ironią, humorem i zamiłowaniem do charakterów tragikomicznych i chaplinowskich wręcz sytuacji bez wyjścia, z narodową traumą Czechów – traktatem monachijskim. Serbska komedia o czwórce aktorów nieudaczników pt. Stado w reż. Nikoli Kojo uzupełnia spojrzenie Zelenki, bawiąc się odwiecznym tematem nieprzystawalności sztuki do realiów polityki. Kuratorem sekcji Re:Interpretacje jest Dorota Paciarelli, od 2016 roku również dyrektor ds. programowych.

Wyraźny profil pokazuje tegoroczna sekcja dokumentalna Bez Fikcji!, prowadzona przez filmoznawcę UAM w Poznaniu, Piotra Pławuszewskiego, stawiającego na spotkania z codziennością widzianą oczami młodych twórców. W tym roku dominują w programie obserwujące uważnie i badające przestrzeń międzyludzką polskie dokumentalistki młodego pokolenia: Nauka Emi Buchwald, Więzi Zofii Kowalewskiej, Trzy rozmowy o życiu Julii Staniszewskiej, Polonez Agnieszki Elbanowskiej oraz Pani Rena od Aniołów Aleksandry Folczak. Świat duchowy, wewnętrzne zmagania z niedoskonałościami ciała i psychiki, próby przezwyciężenia norm, które ograniczają naszą wolność, i dążenie do osobistego szczęścia podejmują filmy Zwyczajny film autystyczny Miroslava Janka, nagrodzony na festiwalu w Wenecji włoski dokument kinowy Liberami w reż. Federiki Di Giacomo oraz włoski dokument nie tylko dla mężczyzn pt. Crazy for Football: The Craziest World Cup w reż. Volfanga De Biasi.

W sekcji Hommage à Kieślowski festiwal kłania się twórcom polskiego kina i mistrzom szkoły polskiej, twórcom, których cenił i którzy mieli na niego także wpływ artystyczny. Obok obrazów takich jak: Dekalog X, Trzy kolory: Biały Krzysztofa Kieślowskiego festiwal przypomni kultową historię filmową pt. Zawrócony, na którego pokaz osobiście zaprosi reżyser filmu i scenarzysta, były senator RP, Kazimierz Kutz. Gościem specjalnym tej edycji będzie Zbigniew Zamachowski – aktor, o którego niezapomnianych kreacjach i drodze artystycznej, doświadczeniach w pracy z Kieślowskim, Kutzem, ale i reżyserami zagranicznymi oraz fascynacji teatrem rozmawiać będą Kazimierz Kutz i zaproszeni goście.

Debaty, spotkania i panele dyskusyjne

Pokazom towarzyszą spotkania z twórcami i filmoznawcami, krytykami filmowymi, debaty z udziałem reżyserów, scenarzystów, aktorów, montażystów i producentów prezentowanych filmów oraz z przyjaciółmi Kieślowskiego, wśród których w tym roku będą m.in. Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow
i Piotr Jaxa. Wybitni polscy twórcy filmowi: Kazimierz Kutz, Krzysztof Piesiewicz i Zbigniew Zamachowski w rozmowach po projekcjach filmów Biały (1994), Zawrócony (1994) i Dekalog X (1988) odniosą się do tła historyczno-społecznego, w jakim tworzyli swoje filmy, i rzeczywistości tamtych lat. W tym roku odbędzie się również Remanent kina czeskiego, rozmowa o kinie czeskim dedykowana cenionej na całym świecie czeskiej poezji codzienności i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie jest dzisiaj młode kino czeskie.

Ważnym punktem festiwalu będzie Forum im. Krzysztofa Kieślowskiego, będące miejscem debat o społecznych i kulturowych przemianach zachodzących w Europie, w ramach którego spotkają się z widzami m. in. Krzysztof Piesiewicz i Kazimierz Kutz.

7. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski
Od 7 do 10 września 2017 roku
Organizator: Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU
Sokołowsko

Dodaj komentarz