• 2017-08-21

The Square – czarna komedia Rubena Östlunda

Film Rubena Östlunda The Square to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Do polskich kin wchodzi 15 września.

„The Square”, reż. Ruben Östlund (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„The Square”, reż. Ruben Östlund (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji The Square, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się dla niego nie lada wyzwaniem.

Film Rubena Östlunda z Elisabeth Moss, Dominikiem Westem i Claesem Bangiem w rolach głównych wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu w Cannes. Śmiali się widzowie i śmiało się jury, w którym o nagrodach decydowali Pedro Almodóvar, Maren Ade, Paolo Sorrentino i Park Chan-wook. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce. Oferując nieoczekiwany bonus w postaci jednej z najśmieszniejszych erotycznych scen roku – a może nawet wszech czasów – szwedzki reżyser stworzył jeden z najzabawniejszych filmów pokazanych i wyróżnionych główną nagrodą najważniejszego festiwalu filmowego na świecie.

The Square, reż. Ruben Östlund
Premiera: 15 września 2017 roku
Dystrybutor: Gutek Film

Dodaj komentarz