• 2017-08-21

Osobista historia fotografa

Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu zaprasza na wystawę Krzysztofa Solarewicza Uśpiłem czarnego kota. Wystawa odbywa się w ramach TIFF Festivalu.

Fot. Krzysztof Solarewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Krzysztof Solarewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dziadek wielokrotnie powtarzał mi rosyjską bajkę, w której świat się zmieniał wraz z wypowiedzeniem magicznej formuły: Na rozkaz szczupaka. Moja wola taka. Drewno się samo zbierało, sanie same pędziły przez las, a piękna córka cara od razu pokochała biednego bohatera. Bajka ostatecznie nigdy się nie kończyła, chociaż miała początek i szczęśliwe zakończenie, to każdego wieczoru odnawiała się na nowo. Tak jak odnawiało się moje marzenie o możliwości spełniania życzeń, wystarczyło tylko mieć szczęście i trafić na magiczną rybę. Byłam pewna, że mam rację.

Chciałoby się rzec, że jest to fotograficzna opowieść Krzysztofa Solarewicza o jego życiu. Są chwile, które ukazują je z bardzo bliska: jest w tym voyeuryzm, ale również poczucie bezwstydu. Miejscami aż trudno nie poczuć chwilowego zażenowania, wchodzimy z butami w czyjeś życie, zaglądamy pod stół, zanurzamy się w prywatną przestrzeń ogrodu. Nie szukajmy jednak dosłownego autoportretu, nawet jeśli jest to bardzo autobiograficzna wystawa.

Wszyscy ludzie, te kobiety i mężczyźni, dzieci i starsze osoby, te wszystkie krajobrazy, zwierzęta i kuchenne, martwe natury to najbardziej dosłowny obraz i fotografa, i też kogoś innego. Mnie, Ciebie, innych. Oglądamy to tak, jak czytało się stare malarstwo, w którym każdy fragment był inną metaforą i symbolem, wdzierający się we wnętrze oglądającego. Patrzymy i projektujemy na te zdjęcia swoje emocje. Nakładamy własne przeżycia, wspomnienia, fantazje i strachy. I zataczamy koło: osobista historia fotografa staje się uniwersalną opowieścią, by znów stać się prywatną historią nas samych.

Tekst: Beata Bartecka

Krzysztof Solarewicz (ur. 1979) – fotograf. Autor książek Przedostatni Stan Skupienia, Kieszonkowy Atlas Zwierząt, Poród (wyróżniona w finale Fotograficzna Publikacja Roku 2017 na Fotofestiwalu 2017). Uczestnik kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych. Całe życie związany z Ośrodkiem Postaw Twórczych we Wrocławiu. Ma jedną żonę i dwóch synów.

Krzysztof Solarewicz. Uśpiłem czarnego kota
Organizator: Ośrodek Postaw Twórczych
Kuratorka: Beata Bartecka
Od 25 sierpnia do 22 września 2017 roku
Wernisaż: 25 sierpnia 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR