• 2017-08-21

Osobista historia fotografa

Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu zaprasza na wystawę Krzysztofa Solarewicza Uśpiłem czarnego kota. Wystawa odbywa się w ramach TIFF Festivalu.

Fot. Krzysztof Solarewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Krzysztof Solarewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dziadek wielokrotnie powtarzał mi rosyjską bajkę, w której świat się zmieniał wraz z wypowiedzeniem magicznej formuły: Na rozkaz szczupaka. Moja wola taka. Drewno się samo zbierało, sanie same pędziły przez las, a piękna córka cara od razu pokochała biednego bohatera. Bajka ostatecznie nigdy się nie kończyła, chociaż miała początek i szczęśliwe zakończenie, to każdego wieczoru odnawiała się na nowo. Tak jak odnawiało się moje marzenie o możliwości spełniania życzeń, wystarczyło tylko mieć szczęście i trafić na magiczną rybę. Byłam pewna, że mam rację.

Chciałoby się rzec, że jest to fotograficzna opowieść Krzysztofa Solarewicza o jego życiu. Są chwile, które ukazują je z bardzo bliska: jest w tym voyeuryzm, ale również poczucie bezwstydu. Miejscami aż trudno nie poczuć chwilowego zażenowania, wchodzimy z butami w czyjeś życie, zaglądamy pod stół, zanurzamy się w prywatną przestrzeń ogrodu. Nie szukajmy jednak dosłownego autoportretu, nawet jeśli jest to bardzo autobiograficzna wystawa.

Wszyscy ludzie, te kobiety i mężczyźni, dzieci i starsze osoby, te wszystkie krajobrazy, zwierzęta i kuchenne, martwe natury to najbardziej dosłowny obraz i fotografa, i też kogoś innego. Mnie, Ciebie, innych. Oglądamy to tak, jak czytało się stare malarstwo, w którym każdy fragment był inną metaforą i symbolem, wdzierający się we wnętrze oglądającego. Patrzymy i projektujemy na te zdjęcia swoje emocje. Nakładamy własne przeżycia, wspomnienia, fantazje i strachy. I zataczamy koło: osobista historia fotografa staje się uniwersalną opowieścią, by znów stać się prywatną historią nas samych.

Tekst: Beata Bartecka

Krzysztof Solarewicz (ur. 1979) – fotograf. Autor książek Przedostatni Stan Skupienia, Kieszonkowy Atlas Zwierząt, Poród (wyróżniona w finale Fotograficzna Publikacja Roku 2017 na Fotofestiwalu 2017). Uczestnik kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych. Całe życie związany z Ośrodkiem Postaw Twórczych we Wrocławiu. Ma jedną żonę i dwóch synów.

Krzysztof Solarewicz. Uśpiłem czarnego kota
Organizator: Ośrodek Postaw Twórczych
Kuratorka: Beata Bartecka
Od 25 sierpnia do 22 września 2017 roku
Wernisaż: 25 sierpnia 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu

Dodaj komentarz