Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha

Dariusz Rosiak ruszył w podróż tropem „polskiego Indianina”, Sat-Okha, zadając pytania o jego pochodzenie, życie i twórczość. Odpowiedzi uzyskał tyle, ile osób, do których udało mu się dotrzeć w Polsce, w Rosji i w Kanadzie. Badając dokumenty, odkrywał kolejne tajemnice, które złożyły się w historyczny thriller.

Dariusz Rosiak, „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Dariusz Rosiak, „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Sat-Okh – Długie Pióro, syn wodza Szewanezów i Polki, która uciekła z zesłania na Syberii. Stanisław Supłatowicz, żołnierz AK, marynarz, autor poczytnych książek, w środowisku polskich miłośników amerykańskiego folkloru postać kultowa. Tyle wiedzieliśmy do tej pory, tyle sam o sobie mówił. Swoim życiorysem mógłby obdarować kilka osób. Nic więc dziwnego, że wciąż fascynuje, chociaż od jego śmierci minęło kilkanaście lat. Gdy Dariusz Rosiak, wytrawny reporter, postanowił przypomnieć tę legendarną postać, która dla młodych czytelników w czasach PRL-u była symbolem fascynującej przygody i bohaterstwa, sentymentalna podróż w przeszłość przerodziła się jednak w drobiazgowe śledztwo.

Sat-Okh to jedno potrafił na pewno – wodzić swoich tropicieli za nos. I robi to do dziś, wiele lat po odejściu do krainy wiecznych łowów.

Dariusz Rosiak, Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha
Premiera: 30 sierpnia 2017 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz