Kobiety i nauki ścisłe – ASTRO-weekend w Wozowni

25 sierpnia Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na otwarcie dwóch nowych wystaw: Inne – Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego Anki Leśniak oraz Dzień, którego nie było Katarzyny Tretyn-Zečević. Wernisaż tej drugiej wystawy będzie częścią ASTRO-weekendu w Wozowni.

Katarzyna Tretyn-Zečević „Śnij”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Tretyn-Zečević „Śnij”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Anki Leśniak stanowi podsumowanie projektu Niewidzialne Widzialnego. Zainicjowany został on w roku 2012 i składa się z kilku realizacji w przestrzeni publicznej, opartych na biografiach kobiet „nieumiejscowionych” w historii. Ankę Leśniak interesują postacie niejednoznaczne – takie, którym z jednej strony udało się czegoś dokonać, zaistnieć w historii miasta, dzielnicy, regionu, a z drugiej – posiadają na biografii „rysę”, nie pozwalającą jednoznacznie zakwalifikować ich do grona bohaterek, którym stawia się pomniki.

Artystka zwraca także uwagę na postacie trudne do interpretacji: tajemnicze, pozostające na marginesie, których losy wydają się ważne z perspektywy współczesnych dyskursów kultury, a także problemów inności, tożsamości, wykluczenia.

Wystawa Katarzyny Tretyn-Zečević prezentuje prace powstałe pod wpływem inspiracji wynikających ze współpracy artystki z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Punktem wyjścia projektów realizowanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat jest przekonanie o możliwości zacierania granic między humanistyką, sztuką a naukami ścisłymi. Ma to odbicie także w strukturze samej ekspozycji, gdzie oprócz charakterystycznych dla twórczości artystki oszczędnych formalnie obrazów wykonanych w technice szycia i instalacji z użyciem dźwięku zaprezentowana zostanie historyczna aparatura badawcza wykorzystywana przez toruńskich astronomów oraz materiały dokumentacyjne przybliżające widzom fakty, procesy i zjawiska, które wpłynęły na sposób myślenia artystki i stały się bezpośrednim punktem wyjścia dla tworzonych przez nią prac.

W twórczości Katarzyny Tretyn-Zečević świat sztuki miesza się z inspiracjami płynącymi z obszaru nauk ścisłych – zwłaszcza astronomii – co zachęca do przyjrzenia się pracom artystki z różnych perspektyw. Obrazy, obiekty i instalacje artystyczne prezentowane na wystawie znajdują odniesienie zarówno w tradycji historii sztuki, jak i stanowią wizualizację konkretnych faktów, procesów i zjawisk fizycznych. Interdyscyplinarny spacer po ekspozycji będzie szansą na wgląd w oba te obszary.

Anka Leśniak, „Eugenia żeni się”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anka Leśniak, „Eugenia żeni się”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anka Leśniak. Inne – Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego
Katarzyna Tretyn-Zečević. Dzień, którego nie było
Wernisaż: 25 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
Wystawy czynne do: 24 września 2017 roku
Galeria Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR