• 2017-08-19

Biała Czysta Kulturalna

Pomysłodawcy projektu Biała Czysta Kulturalna – rzeka dla mieszkańców wspólnie z Galerią Arsenał w Białymstoku zapraszają na wyjątkowy koncert ma rzece Białej w pobliżu Starej Elektrowni Galerii Arsenał (okolice ulic Elektrycznej i Branickiego).

Jachan, Mazurkiewicz, Buhl, fot Yaki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jachan, Mazurkiewicz, Buhl, fot Yaki (źródło: materiały prasowe organizatora)

19 sierpnia na scenie na rzece zagra formacja Jachna–Mazurkiewicz–Buhl. Niezwykłe trio improwizatorów w duchu free jazzu zabierze słuchaczy w podróż po nietypowych miejscach, w jakich powstaje ich muzyka. Album Dźwięki ukryte formacji Jachna–Mazurkiewicz–Buhl, z którego w większości utwory zostaną zaprezentowane, powstał bowiem w opuszczonej i zdewastowanej synagodze. Koncert na rzece idealnie wpisuje się w tę narrację.

Wojciech Jachna – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz historii w Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Uznany trębacz i sideman. W jego dorobku znajduje się przeszło 20 albumów nagranych z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Innercity Ensemble, trójmiejskimi Mordami czy grupą Dubska. Wiele lat występował u boku Andrzeja Przybielskiego, zwanego często jego nieoficjalnym nauczycielem. Charakterystyczne frazowanie i matowy dźwięk Jachny są szeroko cenione przez muzyków i krytykę.

Jacek Mazurkiewicz – interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość, bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia. Współtworzy głównie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, 3FoNIA). Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i muzyczne. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami, takimi jak: Daniel Levin, Rob Brown, Giridhar Udupa, Mikołaj Trzaska, Andrzej Przybielski, Patryk Zakrocki, Tomasz Dąbrowski, Andrew Drury, Michael Zerang, Pulsarus, Słoma, Stanisław Soyka, Jerzy Mazzoll, Limboski, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu.

Jacek Buhl – niegdyś muzyk związany z Variete oraz formacją 4 Syfon. Grając w Variete, jednocześnie współpracował z formacją Henryk Brodaty, gdzie spotkał przyszłych założycieli zespołu Trytony i klubu MÓZG – Sławka Janickiego, Tomasza Gwicińskiego, Jacka Majewskiego, Macieja Wasilewskiego, Piotra Kaliskiego, Tomka Waszaka, Piotra Różyckiego oraz Rafała Budzbona. Kreatywność i otwartość tych osób miała wielki wpływ na sposób gry i dalszą działalność Buhla. Obecnie Jacek jest członkiem freebeatowego The Cyclist, duetu Glabulator (z Tomkiem Glazikiem), zespołu Trzy Tony, oraz zespołu Alameda 5.

Koncert: Jachna, Mazurkiewicz, Buhlkoncert
19 sierpnia 2017 roku, godz. 20.00
Nad rzeką Białą przy Elektrowni Galerii Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz