Dzień Kultury Romskiej

Po raz kolejny Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na Dzień Kultury Romskiej, który w tym roku odbędzie się 20 sierpnia na Dziedzińcu Menniczym.

Dzień Kultury Romskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień Kultury Romskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień Kultury Romskiej to wydarzenie ukazujące dorobek i kulturę mniejszości romskiej ze Szczecina oraz terenu województwa zachodniopomorskiego, wspierające integrację mieszkańców oraz nawiązujące do wielokulturowego charakteru miasta pielęgnującego tradycje i poszanowanie innych kultur.

W programie koncerty zespołów:

Hitano z Olsztyna – zespół powstał ponad 30 lat temu. Jego członkowie to olsztyńscy Romowie propagujący kulturę i folklor cygański. Założycielem jest Adam Lulek Fedorowicz prezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Kultury Romskiej HITANO. Zespół zachowuje oryginalne brzmienie swoich utworów. HITANO ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Każdy, kto był na ich koncercie z uśmiechem wspomina pełne energii rytmy rodem z Bałkanów, refleksyjne romskie pieśni, wesołe piosenki biesiadne, które zna prawie każdy, ale także standardy jazzowe. Mówią o sobie, że są „zespołem rodzinnym” i jedynym w Polsce, który gra i śpiewa wyłącznie na żywo.

Bogdan Trojanek & Terne Roma ze Szczecinka – zespół założony przez Bogdana Trojanka w 1999 r. prezentuje muzykę taborowo-cygańską. W 2003 roku zespół nagrał płytę Grajcie bracia, wydaną przez Polskie Radio. Płyta została zgłoszona do nagrody Fryderyków w kategorii Folk. Również w tym roku TVP 2 nakręciła film dokumentalny po tytułem Witaj bracie w cygańskim taborze, w którym został poruszony m.in. wątek o życiu Bogdana Trojanka i jego rodziny.

Somnakuno Drom ze Szczecina – zespół propaguje kulturę, taniec, muzykę a także język społeczności romskiej działając pod kierownictwem Tytusa Łakatosza. Swoją działalność rozpoczął w 2003 r. Repertuar zespołu to połączenie tradycyjnych znanych utworów romskich z muzyką tworzoną przez młode pokolenie o szybszym tempie i dynamiczniejszym brzmieniu. SOMNAKUNO DROM koncertuje na wydarzeniach lokalnych w Szczecinie, również za granicą, m.in. w Niemczech oraz w Czechach. Współpracuje z innymi romskimi zespołami, współorganizuje rokrocznie Dzień Kultury Romskiej w Szczecinie.

Liza Kotlyarenko z zespołem – Liza to niezwykle utalentowana i wszechstronnie uzdolniona artystka. Śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim, tańczy, sama pisze teksty i komponuje muzykę. Pochodzi z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburgu. Ojciec Lizy występował w moskiewskim Teatrze Roma. Na tej samej scenie Liza występowała wiele razy wraz ze swoim rodzeństwem: utalentowaną tancerką i choreografem-swoją siostrą Rossitą oraz z bratem Nicolasem.

Dzień Kultury Romskiej
20 sierpnia 2017 roku
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Dodaj komentarz