Iraq’n'roll na łódzkim Starym Rynku

9 września na Starym Rynku w Łodzi, podczas plenerowego koncertu w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur, wybrzmi iraq’n’roll w wykonaniu Dudu Tassa & The Kuwaitis.

Dudu Tassa&The Kuwaitis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dudu Tassa&The Kuwaitis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dudu Tassa dorastał w Tel Awiwie. Mając zaledwie 13 lat, wydał swój pierwszy pełnowymiarowy album; dziś ich liczba równa jest 11. Jest gitarzystą oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarzy i kompozytorów izraelskich; współpracował z takimi artystami jak Johnny Greenwood z Radiohead, Barry Sacharov, Yair Dalal czy Mira Awad.

Nowy etap jego kariery artystycznej rozpoczął się, gdy Dudu, mający iracko-żydowskie korzenie, odkrył muzyczną historię w swojej rodzinie. Dziadek Dudu i jego brat, znani jako bracia Al-Kuwaitis byli wielkimi muzykami i kompozytorami w Iraku pierwszej połowy XX wieku; innowatorami i twórcami współczesnej irackiej muzyki. Zainspirowany ich dokonaniami, Dudu wydał płyty Dudu Tassa&the Kuwaitis (2011) oraz Ala Shawati (2015), będące hołdem złożonym rodzinnemu dziedzictwu muzycznemu. Postanowił zaśpiewać piosenki przodków w języku arabskim i hebrajskim, łącząc iracką, bliskowschodnią oraz izraelską muzykę rockową w iraq’n’roll.

O projekcie Dudu Tassa&The Kuwaitis zrobiło się głośniej, dzięki tegorocznej trasie koncertowej Irańczyków wraz z Radiohead. Jak prezentuje się pełna sprzeczności kombinacja rocka i orientu, oprawiona gitarą, qanun, skrzypcami, wiolonczelą i perkusją w zderzeniu z potężnym, ale miękkim i pełnym emocji głosem, będzie można się przekonać już wkrótce w Łodzi.

Trudno o lepszy przykład dialogu poprzez sztukę ponad wszelkimi kulturowymi różnicami czy podziałami – mówi Marcin Tercjak, kurator sekcji muzycznej Festiwalu Łódź Czterech Kultur, którego częścią jest plenerowy koncert Dudu Tassa & The Kuwaitis na Starym Rynku. – Ale przede wszystkim jest to niecodzienna i energetyczna propozycja muzyczna dla publiczności ciekawej muzyki świata w jej najoryginalniejszym wydaniu – dodaje.

Festiwal Łódź Czterech Kultur odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, przez lata będącego tyglem kultur i narodowości. Ideą imprezy jest budowanie pomostu pomiędzy historią a teraźniejszością poprzez sztukę, która posługuje się uniwersalnym językiem i buduje więzi, tworząc perspektywę na całe pokolenia. Tegoroczna edycja festiwalu, odbędzie się między 8 a 17 września.

Dudu Tassa & The Kuwaitis
9 września 2017 roku
Festiwal Łódź Czterech Kultur

Dodaj komentarz