Historia kultury w ludzkim uzębieniu

W swojej powieści Historia moich zębów Valeria Luiselli zabiera nas w podróż po historii kultury, w której motywem przewodnim jest ludzkie uzębienie. Książka ukaże się 30 sierpnia.

Valeria Luiselli, „Historia moich zębów” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Valeria Luiselli, „Historia moich zębów” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Gustavo Sánchez Sánchez zwany Szosą jest starym podróżnikiem, kolekcjonerem, licytatorem i… niezłym cwaniakiem. Jego najcenniejszą kolekcję stanowią zęby wielkich pisarzy i filozofów, takich jak Platon, Petrarka, Virginia Woolf czy Jorge Luis Borges.

Początkujący pisarz Vora boi się nieważności: literatura jest przecież wielkim śmietnikiem, każdy może dodać coś od siebie, za dużo jest dziś książek, opinii… Jednak Szosa znalazł na to świetne antidotum: poddaje książki recyklingowi, podobnie jak auta, sztukę, a nawet… imiona! Licytując stare przedmioty, sprzedaje tak naprawdę niezwykłe historie ludzi, które za nimi stoją. Wszystko dzięki tajemniczo brzmiącym metodom: parabolicznej, hiperbolicznej i alegorycznej. Brzmi to jak doskonałe rozwiązanie, ale czy taka praktyka ujdzie mu na sucho?

Valeria Luiselli (ur. 1983 r.) – amerykańska pisarka o meksykańsko-włoskich korzeniach. Po uzyskaniu stopnia licencjata filozofii na National Autonomous University of Mexico Luiselli przeniosła się do Nowego Jorku na studia literatury porównawczej na Uniwersytecie Columbia. Uczy literatury i kreatywnego pisania, współpracuje z galeriami sztuki, stworzyła libretta dla New York City Ballet. Jej debiutancka powieść Nieważcy zdobyła „Los Angeles Times” Art Seidenbaum Award for First Fiction i wzbudziła zainteresowanie krytyków na całym świecie. Świetnie przyjęto również jej zbiór esejów Sidewalks. Powieść Historia moich zębów trafiła do finału National Book Critics Circle Award i otrzymała Los Angeles Times Prize for Best Fiction. Książki Luiselli zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków, a jej prace były publikowane m.in. w „The New York Times” i „The New Yorker”.

Valeria Luiselli, Historia moich zębów
Premiera: 30 sierpnia 2017 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz