• 2017-08-18

Poznaj Sławomira Idziaka, twórcę zdjęć do Helikoptera w ogniu

Sławomir Idziak – jeden z najbardziej znanych i uznanych na świecie polskich filmowców, nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu Helikopter w ogniu – weźmie udział w konferencji Dźwigacze kultury. 5 października wspólnie z zaproszonymi gośćmi porozmawia o kulturotwórczym i ekonomicznym potencjale przemysłów kreatywnych.

Sławomir Idziak, fot. Grzegorz Kornijów / oktaryna.pl (Źródło: Wikimedia Commons. Na licencji CC BY 2.5 pl)

Sławomir Idziak, fot. Grzegorz Kornijów / oktaryna.pl (Źródło: Wikimedia Commons. Na licencji CC BY 2.5 pl)

Miłośnikom filmu Sławomira Idziaka przedstawiać nie trzeba. Reżyser jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, renomowanym operatorem filmowym, a także reżyserem, scenarzystą i wykładowcą.

Jako operator filmowy zrealizował ponad 70 filmów w 19 krajach – między innymi zdjęcia do filmów Krzysztofa Kieślowskiego (Podwójne życie Weroniki, Niebieski), Andrzeja Wajdy (Dyrygent), Krzysztofa Zanussiego (Rok Spokojnego Słońca), Ridleya Scotta (Helikopter w ogniu), Taylora Hackforda (Dowód Życia), Michaela Winterbottoma (I want you), Johan Saylesa (Men with Gun), Davida Yeatsa (Harry Potter i Zakon Feniksa), Natalie Portman (Historia miłości i ciemności).

Za swoją pracę jako operator, a także jako reżyser był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Gdyni, Berlinie, Wenecji, Pradze i Auckland a także nominowany do nagród BAFTA, Cezara i Oscara. Nagrody za osiągnięcia życiowe przyznano mu na festiwalach Plus Camerimage, Marburg i Miskolc.

Doświadczenie w zawodzie filmowca oraz wykładowcy zainspirowały go, by działać również na polu edukacji filmowej. Jest autorem i koordynatorem corocznych Plenerów Film Spring Open organizowanych w Krakowie we współpracy z Krakow Film Commission.

Konferencja Dźwigacze kultury: spotkanie ze Sławomirem Idziakiem
5 października 2017 roku, w godzinach 14.30– 16.30
Centrum Kongresowe ICE
Kraków

Dodaj komentarz