• 2017-08-18

Ulrich Seidl wraca do Afryki

Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę Raj: miłość o seksturystyce starszych białych kobiet. Reżyser tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w rezerwacie. Safari wchodzi do kin 8 września.

„Safari”, reż. Ulrich Seidl, plakat  (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Safari”, reż. Ulrich Seidl, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W Afryce proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków, pragnących przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie. W filmie Seidla biznes turystyczny z polowaniami na gnu, zebry czy żyrafy w ofercie prowadzi Austriak dobrze znający gusta przyjezdnych ze Starego Kontynentu.

Seidl portretuje tych myśliwych-turystów w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Widzimy śmierć i cierpienie zwierząt. Niemieccy i austriaccy turyści strzelają, płaczą z ekscytacji, pozują do zdjęć z upolowaną zwierzyną. Ich wypowiedzi mogą szokować.

„Nie muszę się usprawiedliwiać. Dlaczego miałbym to robić? Niby z jakiego powodu? Nie jest to zakazane. Prawo tego nie zabrania. Dlaczego miałbym się tłumaczyć z tego, że czasem zabiję zwierzę?” – mówi w filmie właściciel rancza myśliwskiego. Jedna z kobiet biorących udział w polowaniach mówi: „Po strzale jestem… wykończona ze zdenerwowania. Drżą mi kolana i ręce. Z trudem utrzymuję broń. Poziom zdenerwowania jest straszny. Napięcie ustępuje dopiero wtedy, kiedy znajdzie się «sztukę»”.

Seidl w Safari zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

Ulrich Seidl rozpoczął karierę nagradzanymi filmami dokumentalnymi, takimi jak Good News: o roznosicielach gazet, martwych psach i innych wiedeńczykach (1990), Zwierzęca miłość (1995) czy Modelki (1998). Jego pierwszy film fabularny, Upały, (2001) otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu w Wenecji w 2001 roku. Import/Export (2007), pierwszy film wyprodukowany przez jego własną firmę, był prezentowany w konkursie Festiwalu w Cannes.

Następnie powstała jego wielokrotnie nagradzana trylogia filmowa Raj (2012). Filmy miały premierę w konkursach najważniejszych na świecie festiwali filmowych w Cannes, Wenecji i Berlinie. Kolejne jego obrazy to W piwnicy (2014) i Safari (2016), które było pokazywane m.in. na festiwalach filmowych w Wenecji, Rotterdamie i Toronto. Na 14. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity film otrzymał wyróżnienie w prestiżowym Konkursie Głównym.

Safari, reż. Ulrich Seidl
Premiera: 8 września 2017 roku
Dystrybutor: Against Gravity

Dodaj komentarz