Nieprzyzwoity Edward Lutczyn

Zilustrował ponad 130 książek, zaprojektował logo zespołu Perfect, współpracował ze „Świerszczykiem”. Edward Lutczyn, bo o nim mowa, to jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Prace tego znakomitego, wszechstronnego i dowcipnego twórcy pojawią się na wystawie w Galerii Marszałkowska.

Edward Lutczyn, „Archipelag Paranoja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Lutczyn, „Archipelag Paranoja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jest raczej niepoważny, miejscami nieprzyzwoity, a jeszcze wciąga w to nieletnich”– tak o Edwardzie Lutczynie pisano na łamach polskiej prasy. Jego styl nazywany „lutczynowskim” charakteryzuje się połączeniem lekkiej kreski z karykaturą i dowcipem. Artysta plastyk znany jest z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych.

Pierwszą karykaturę narysował już jako 3-latek, kiedy to postanowił zilustrować swojego chirurga, który wycinał mu przepuklinę. Debiutował w 1971 roku ilustracjami w „Szpilkach”, gdzie zaczął kształtować charakterystyczny dla siebie styl, który bawił, inspirował, a także zmuszał do refleksji. Mimo że kojarzony jest głównie z rysunkiem satyrycznym, to w dorobku ma także wiele innych realizacji graficznych takich jak: plakaty teatralne, filmowe i reklamowe czy scenografię oraz kostiumy do teatrów dramatycznych.

Podczas wystawy w Galerii Marszałkowska będzie można zobaczyć przekrojowy wybór prac artysty. Od rysunków satyrycznych, jak te do „Szpilek” z lat 70., po ilustracje książkowe, np. do kultowej serii książek Jana Rurańskiego, które stanowiły podstawę edukacji dla niejednego pokolenia.

Edward Lutczyn (ur. 1947) – rysownik satyryczny, ilustrator, grafik, scenograf teatralny i filmowy. Jego prace publikowały m.in. „Szpilki”, „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Wiedza i życie” oraz niemiecki „Pardon”. Zilustrował ponad sto książek, projektował znane plakaty teatralne i filmowe, a także reklamy, okładki płyt, animacje dla programów telewizyjnych, i kostiumy dla teatrów i filmów animowanych, a nawet znaczki pocztowe.

Edward Lutczyn. Wystawa obiektów
Od 17 do 31 sierpnia 2017 roku
Galeria Marszałkowska w Warszawie

Dodaj komentarz