Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa

W 170. rocznicę urodzin Bolesława Prusa będzie można wybrać się na spacer po Lublinie i spojrzeć na miasto oczami pisarza. Trasę wyznaczy XIX-wieczna mapa, której będą towarzyszyły ryciny i zdjęcia z epoki, notatki Prusa o mieście oraz artykuły z ówczesnej prasy.

170. urodziny Prusa. Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa (źródło: materiały prasowe organizatora)

170. urodziny Prusa. Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa (źródło: materiały prasowe organizatora)

20 sierpnia 1847 roku urodził się Aleksander Głowacki. Młody Oleś dzieciństwo i wczesną młodość spędził właśnie w Lublinie – u ciotki Domiceli Olszewskiej w kamienicy przy Olejnej 8, w Szkole Realnej tuż przy katedrze lubelskiej i w Gimnazjum Gubernialnym przy ulicy Namiestnikowskiej (obecnej Narutowicza). W Lublinie poznał Oktawię Trembińską, którą poślubił 14 stycznia 1875 roku w kościele Św. Ducha. Głowacki o Lublinie pisał i z Lublina czerpał inspiracje, odtwarzając w Lalce sklep Jana Mincla z – do dziś istniejącej – kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6.

Ideą spaceru jest ukazanie miasta takim, jakim je widział i jakiego doświadczał Bolesław Prus. Po XIX-wiecznym Lublinie oprowadzi Marcin Fedorowicz – specjalista w zakresie ikonografii miasta.

Zbiórka odbędzie się o godz. 11.00 pod Trybunałem Koronnym (Rynek 1) w Lublinie; planowane zakończenie około godz. 14.00 w kawiarni Między Słowami (Rybna 4).

Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Episteme, przygotowujące do druku edycję Pism wszystkich Bolesława Prusa, w ramach której do końca roku ukaże się 35 z 70 tomów całości spuścizny pisarza.

170. urodziny Prusa. Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa
20 sierpnia 2017 roku, godz. 11.00
Lublin

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR