Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa

W 170. rocznicę urodzin Bolesława Prusa będzie można wybrać się na spacer po Lublinie i spojrzeć na miasto oczami pisarza. Trasę wyznaczy XIX-wieczna mapa, której będą towarzyszyły ryciny i zdjęcia z epoki, notatki Prusa o mieście oraz artykuły z ówczesnej prasy.

170. urodziny Prusa. Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa (źródło: materiały prasowe organizatora)

170. urodziny Prusa. Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa (źródło: materiały prasowe organizatora)

20 sierpnia 1847 roku urodził się Aleksander Głowacki. Młody Oleś dzieciństwo i wczesną młodość spędził właśnie w Lublinie – u ciotki Domiceli Olszewskiej w kamienicy przy Olejnej 8, w Szkole Realnej tuż przy katedrze lubelskiej i w Gimnazjum Gubernialnym przy ulicy Namiestnikowskiej (obecnej Narutowicza). W Lublinie poznał Oktawię Trembińską, którą poślubił 14 stycznia 1875 roku w kościele Św. Ducha. Głowacki o Lublinie pisał i z Lublina czerpał inspiracje, odtwarzając w Lalce sklep Jana Mincla z – do dziś istniejącej – kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6.

Ideą spaceru jest ukazanie miasta takim, jakim je widział i jakiego doświadczał Bolesław Prus. Po XIX-wiecznym Lublinie oprowadzi Marcin Fedorowicz – specjalista w zakresie ikonografii miasta.

Zbiórka odbędzie się o godz. 11.00 pod Trybunałem Koronnym (Rynek 1) w Lublinie; planowane zakończenie około godz. 14.00 w kawiarni Między Słowami (Rybna 4).

Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Episteme, przygotowujące do druku edycję Pism wszystkich Bolesława Prusa, w ramach której do końca roku ukaże się 35 z 70 tomów całości spuścizny pisarza.

170. urodziny Prusa. Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa
20 sierpnia 2017 roku, godz. 11.00
Lublin

Dodaj komentarz