Miejsce: Królewska Fabryka Karabinów

Druga odsłona Miejsc odbędzie się od 18 do 20 sierpnia w budynku dawnej kotłowni, w Królewskiej Fabryce Karabinów na Dolnym Mieście. Swoją instalację site-specific Życie pokaże tam Marcin Zawicki, a projekt LASY zadba o oprawę muzyczną wydarzenia.

„Miejsca #2”, fot. Lucyna Kolendo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Miejsca #2”, fot. Lucyna Kolendo (źródło: materiały prasowe organizatora)

 Marcin Zawicki, działający w Gdańsku artysta wizualny, malarz i twórca obiektów oraz instalacji przybliża ideę pracy, która powstała na potrzeby cyklu: Zasada zachowania energii, obieg materii, to ciągłe powstawanie na nowo, zawsze na nawozie tego, co było przedtem. Pęd, który wespnie się ku górze, zabierze światło innym, poniżej. Życie ma swoją reprezentację estetyczną; piękno jego form wynika z ich doskonałej utylitarności.

Nic tu nie jest przypadkowe, taka strata energii oznaczałaby śmierć. Rozwój zdaje się nie mieć końca a forma doskonała nie istnieć. Podobne relacje, procesy biologiczne rządzą całym światem natury ożywionej. Kierują także aktem twórczym. Rozrost i ewolucja, namnażanie i kolonizacja. Homeostaza i wyodrębnienie ze świata.

W styczniu odbyła się pierwsza odsłona cyklu Miejsca, podczas której swoje instalacje zaprezentowali przy ul. Ogarnej Maciej Chodziński i Paweł Kulczyński. Drugą, proponowaną przez Instytut Kultury Miejskiej, przestrzenią jest budynek kotłowni na terenie Królewskiej Fabryki Karabinów przy ul. Łąkowej 35/38 w Gdańsku.

Od połowy XIX wieku funkcjonowała tam Fabryka Broni, w której po rozbudowie i modernizacji kompleksu (II połowa XIX wieku) powstała centralna kotłowania – niezwykła przestrzeń, w której na kilka dni zagoszczą zaproszeni przez Instytut Kultury Miejskiej artyści: Marcin Zawicki i LASY (Stendek – elektronika, Jacek Prościński – perkusja).

Przygotowania wystawy „Miejsca #2”, fot. Larysa Salamacha (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przygotowania wystawy „Miejsca #2”, fot. Larysa Salamacha (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miejsca #2: Marcin Zawicki. Życie, instalacja site specific
LASY (Stendek), instalacja dźwiękowa
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Kuratorka cyklu: Natalia Cyrzan
Od 18 do 20 sierpnia 2017 roku
Królewska Fabryka Karabinów w Gdańsku

Dodaj komentarz