Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2017

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2017 rozpoczną się 31 sierpnia. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody, a później z laureatami, których poznamy w sobotę, 2 września, podczas uroczystej gali. Tegorocznemu finałowi NLG będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje, w tym koncert Tymona Tymańskiego, warsztaty krytycznoliterackie oraz akcja „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego”, która zostanie przeprowadzona 2 września w wybranych gdyńskich trolejbusach.

Kostka Literacka – Nagroda Literacka Gdynia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kostka Literacka – Nagroda Literacka Gdynia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dni NLG otworzą spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek, 31 sierpnia, o godz. 17.30 Zofia Król porozmawia z autorami esejów: Andrzejem Kotlińskim, Stanisławem Łubieńskim, Łukaszem Musiałem, Moniką Muskałą, Krzysztofem Siwczykiem. O godz. 19.00 Maciej Jakubowiak przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami: Anną Adamowicz, Cezarym Domarusem, Dawidem Mateuszem, Michałem Sobolem.

Piątek, 1 września, rozpoczną warsztaty „GDYNIA pisze” przeznaczone dla blogerów i krytyków literackich, które będą się odbywały pod czujnym okiem Pauliny Małochleb (krytyczka literacka, autorka bloga Książki na ostro) i Marcina Wilka (dziennikarz, autor bloga Wyliczanka). O godz. 17.30 Michał Sowiński będzie rozmawiał z nominowanymi w kategorii proza: Anną Cieplak, Salcią Hałas, Joanną Lech, Krzysztofem Środą. Piątkowy wieczór będzie należał także do tłumaczy. O godz. 19.00 Tomasz Swoboda zaprosi na spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski: Jackiem St. Burasem, Ryszardem Engelkingiem, Krzysztofem Majerem, Hanną Igalson-Tygielską, Ewą Zaleską.

Wieczór zakończy się w Klubie Ucho koncertem Tymona Tymańskiego Zatrzymaj wojnę! Ostatnia płyta artysty zawiera dziesięć utworów o tematyce antywojennej, napisanych przez głośnych autorów polskich i rosyjskich. ​Na płycie znalazły się przejmujące piosenki m.in. Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, grup Akwarium i Aukcjon oraz Republiki, Siekiery i Brygady Kryzys. Aranżacje czerpią z różnych stylistyk, od synth popu i cyber punka do jazzu i rumby, ocierając się o formalny eksperyment.

Laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy w sobotę, 2 września. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 18.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Dni Nagrody Literackiej GDYNIA zakończą niedzielne spotkania z Laureatami w Muzeum Miasta Gdyni.

Tegorocznemu finałowi Nagrody Literackiej GDYNIA towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje rozgrywane w przestrzeni miejskiej. W sobotę, 2 września, organizatorzy zapraszają do udziału w akcji „Narodowe Czytanie 2017. Czytamy Wesele Wyspiańskiego”, czyli prezentacji wybranych fragmentów Wesela Stanisława Wyspiańskiego w postaci 7-minutowych scen teatralnych w przestrzeni gdyńskich trolejbusów.

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2017
Od 31 sierpnia do 2 września 2017 roku
Gdynia

Dodaj komentarz