• 2017-08-17

Barcice w rytmie węgierskiego folku

Lekcje madziarskich tańców oraz występy energetycznych zespołów – uczestnicy 5. Pannonica Folk Festivalu w Barcicach, który rozpocznie się 31 sierpnia, nie będą mogli ustać w miejscu. Przekonają się, dlaczego to właśnie węgierska muzyka ludowa podbija serca słuchaczy na całym świecie. Czekają ich też spotkania, projekcje filmowe i kilkadziesiąt innych wydarzeń towarzyszących.

Zoord (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zoord (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele różnorodnych atrakcji, w tym koncerty, warsztaty, filmy zarówno dla młodszych i starszych kinomanów, sztuki wizualne, taniec, biesiadowanie, etno-modę, Guczodisko – bałkańską potańcówkę, węgierski Táncház (Dom Tańca), wędrówki, animacje dla dzieci, a przede wszystkim niezapomniane przeżycia dla kilku tysięcy fanów festiwalu. To wszystko między innymi dlatego, że Węgrzy wystąpią na festiwalu w roli Gościa Specjalnego!

Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież madziarscy muzycy słyną ze swojego profesjonalizmu i niezwykłej wrażliwości. Nie ulega jednak wątpliwości, że Madziarzy zdecydowanie przodują w brzmieniach folkowych. Ta muzyka towarzyszyła im w trudnym okresie komunizmu, a odwoływanie się do tradycji było wyrazem sprzeciwu wobec panującej władzy. I chociaż rzeczywistość się zmieniła, ten gatunek nadal prężnie się rozwija. Czerpią z niego kolejne pokolenia, łącząc go nierzadko z nowoczesnymi brzmieniami. Niesłabnąca popularność węgierskiego folku i towarzyszącego mu ruchowi Táncházów (Domów Tańca) jest wyjątkowa w skali światowej. Warto pamiętać, że z kultury ludowej czerpali również wielcy kompozytorzy tego narodu – Zoltán Kodály oraz Béla Bartók.

Muzyka folkowa w najlepszym wydaniu

Miłośnicy węgierskiej kultury będą mieli okazję zobaczyć występy kilku madziarskich zespołów. Jako pierwszy (31 sierpnia) wystąpi Kerekes Band, który tworzy mieszankę węgierskiego folku z popularnymi gatunkami, a muzykę korzeni traktuje zaledwie jako początek miksowania stylów i pomysłów. Następnego dnia będzie można wysłuchać koncertu grupy Söndörgö – formacja ta łączy ze sobą folklor z domieszką tradycji serbskich i chorwackich. Członkami zespołu są Áron Eredics, Benjamin Eredics, Dávid Eredics, Salamon Eredics i Attila Buzás. Zaś 2 września na gości festiwalu czeka występ Buda Folk Band. To jedna z najbardziej cenionych grup na węgierskiej folkowej scenie muzycznej. Tworzy ją sześcioosobowy zespół, którego członkowie grupy od dzieciństwa mieli kontakt z węgierską muzyką tradycyjną. Wystąpią: Ádám Takács – altówka, skrzypce, śpiew, Andor Maruzsenszki – altówka, Márton Éri – altówka, Sándor Csoóri – altówka, tambura, koboz, śpiew, Soma Salamon – akordeon, flet, Anna Márczi– śpiew, Tamos Kiralyi – kontrabas.

Nie samą muzyką Węgrzy żyją

Oprócz muzycznych występów na gości czeka również wiele innych atrakcji. Będą to stoiska z węgierską gastronomią i winami, pokazy rzemiosła, sztuki ulicznej oraz cyrkowej, projekcje filmowe (Miasto kotów oraz To nie są najlepsze dni mojego życia), a także spotkanie z Krzysztofem Vargą – autorem cenionego cyklu składającego się z Gulaszu z turula, Czardasza z Mangalicą i Langosza w jurcie. W tym roku po raz pierwszy w „Stodole w Odnozynie” zostanie zorganizowany prawdziwy węgierski Dom Tańca, czyli Táncház (odbywają się tam warsztaty tańca i pieśni ludowych, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów z różnych pokoleń). Wydarzeniu będzie towarzyszyć muzyka na żywo z udziałem zespołów Buda Folk Band i Zoord – kapela ta kultywuje tradycje Csangó, grupy etnicznej o rodowodzie pochodzenia węgierskiego, zamieszkującej na terenach pomiędzy pograniczem mołdawsko-rumuńskim, Bukowiną i Siedmiogrodem. Muzyka w wykonaniu tego zespołu jest energetyczna i niosąca w sobie niezwykłą siłę.

Festiwal wpisuje się w obchody Roku Kultury Węgierskiej w Polsce

5. Pannonica Folk Festival
Od 31 sierpnia do 2 września 2017 roku
Współorganizatorem wydarzenia jest Węgierski Instytut Kultury w Warszawie
Barcice

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR