• 2017-08-16

Już wkrótce XIV Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Na przełomie sierpnia i września odbędzie się XIV Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Stolica będzie gościć wówczas zarówno teatry polskie, jak i zagraniczne.

„Malowany ptak” w reż. Mai Kleczewskiej, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Malowany ptak” w reż. Mai Kleczewskiej, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakle XIV edycji

Pierwszego i drugiego dnia festiwalu, gościnnie na deskach Nowego Teatru, będzie można obejrzeć dwie sztuki w reżyserii Mai Kleczewskiej i według dramaturgii Łukasza Chotkowskiego, które w zamyśle twórców stanowią dyptyk. Dybuk (26 i 27 sierpnia, godz. 15.00) to sztuka oparta na dramacie żydowskim Szymona An-skiego; Malowany Ptak (26 i 27  sierpnia, godz. 19.00), według powieści Jerzego Kosińskiego, to historia małego żydowskiego chłopca, szukającego schronienia na polskiej wsi podczas II wojny światowej.

Do świata Brunona Schulza przeniesie widzów performance, będący przeżyciem na granicy jawy i snu – Sanatorium pod klepsydrą w reżyserii Agaty Dudy-Gracz (30 sierpnia, w godz. 19.00–20.30).

Podczas spotkania z cyklu Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają będzie można usłyszeć Sklepy Cynamonowe Brunona Schulza w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza z akompaniamentem Dariusza Falany na klarnecie (3 września, godz. 18.00) oraz My, Żydzi polscy Juliana Tuwima w interpretacji Andrzeja Seweryna z akompaniamentem Mirosława Kuźniaka na skrzypcach (26 sierpnia, godz. 19.00).

Podczas festiwalu jednym z gości zagranicznych będzie Teatr Yiddishpiel z Izraela, który przedstawi swoją inscenizację Me vart’n oyf Godot (Czekając na Godota) Samuela Becketta w reżyserii Joshuy Sobola i w polskim przekładzie Antoniego Libery (26 sierpnia, godz. 20.30); innym – Państwowy Teatr Żydowski z Bukaresztu. W spektaklu A tourist’s guide to Warsaw Hillela Mitelpunkta (reż. Eugen Gyemant) matka wraz z synem przyjeżdżają do Warszawy, aby odzyskać budynek, który przed II wojną światową należał do ich rodziny. Ich wspólna podróż ujawnia międzypokoleniowy konflikt i pokazuje, czym był Holokaust dla pokolenia, które go przeżyło, ale i dla młodszych, którym nieobce są okrutne doświadczenia dzieciństwa (31 sierpnia, godz. 17.00). Spektakle obcojęzyczne wystawiane będą z napisami w języku polskim.

Festiwal będzie także doskonałą okazją, by zobaczyć przedstawienia repertuarowe Teatru Żydowskiego, w tym: Wielką wygraną (reż. Tomasz Szczepanka), Szoszę (reż. Karolina Kirsz), Szabasową dziewczynę (reż. Marcin Sławiński), Miasteczko Karsylewka (reż. Shmuel Atzmon-Wircer), czy musical George & Ira Gershwin (reż. Jan Szurmiej). Ponadto przedpremierowo zostanie pokazany spektakl o polsko-żydowskiej poetce Ginczanka. Chodźmy stąd w reżyserii Krzysztofa Popiołka (3 września, godz. 17.30; 5 września, godz. 18.30)

W ramach festiwalu będzie można także zobaczyć spektakl operowy PSALM w reżyserii Jerzego Lacha i z muzyką Krzysztofa Kozłowskiego w wykonaniu zespołu Hashtag Ensemble na żywo (31 sierpnia – premiera; 1 września godz. 19.00) Pokaz organizowany jest przez Teatr OPERA MODERN; inspiracją i źródłem tekstów, które zostały wykorzystane w oryginalnym scenariuszu, były dla autora opowiadanie My, marzyciele Mbue Imbolo oraz wybrane fragmenty biblijne z Księgi Koheleta, Apokalipsy św. Jana oraz Psalmów 3 i 23.

Teatr NN zaprezentuje zaś Siedem opowieści nie tylko dla dzieci (2 września, godz. 13.00). W spektaklu nawiązującym tytułem do znanych nie tylko najmłodszym czytelnikom Opowiadań dla dzieci Singera na scenie obok aktora-opowiadacza wystąpią muzycy.

W programie XIV Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera znajdują się także wydarzenia o tematyce teatralnej i około teatralnej. Na spotkaniu z cyklu Żydowski salon literacki: promocja książki Bądź moim bogiem Remigiusza Grzeli weźmie udział Danuta Stenka, która przeczyta fragmenty tekstu, a piosenki Wiery Gran zaśpiewa Monika Chrząstowska (2 września, godz. 17.00). Będzie miał miejsce również jidysz performance Czy drzewa jeszcze szepczą po żydowsku? według koncepcji i wyboru tekstów Gołdy Tencer, w którym wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego (2 września, godz. 15.00–17.00). Nie zabraknie czytań performatywnych tekstów takich jak Szyc Hanocha Levina w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego (29 sierpnia, godz. 17.30) czy Rejwach Mikołaja Grynberga pod opieką artystyczną Gołdy Tencer, z udziałem aktorów Teatru Żydowskiego (29 sierpnia, godz. 20.00). W dbałości o dobry humor zostanie zaprezentowany program muzyczno-kabaretowy aktorów Teatru Żydowskiego Śmiej się pan (3 sierpnia, godz. 13.00). Organizatorzy zapraszają też na cykl spotkań Przystanek poezja: Kelner – papierosa – pół czarnej. Poetki jidysz wobec doświadczenia wielkiego miasta z akompaniamentem Mirosława Kuźniaka na skrzypcach (29 sierpnia, godz. 18.00), Od młodości do choroby na śmierć (2 września, godz. 16.30) i Poetycka szafa (3 sierpnia, godz. 14.30) z akompaniamentem Dariusza Falany na klarnecie.

Miejsca XIV edycji

Po raz czternasty przy organizacji festiwalu z Fundacją Shalom współpracuje Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz. Teatr ten zaprezentuje wszystkie premiery minionego sezonu, ale w programie nie zabraknie także przedstawień gościnnych. Część wydarzeń odbędzie się na scenie kameralnej, w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35. Duże przedstawienia zaprezentowane zostaną między innymi w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz na deskach gościnnych Teatru Kwadrat i Nowego Teatru. W siedzibie wielopiętrowej przestrzeni Orkiestry Sinfonia Varsovia odbędzie się performance Agaty Dudy-Gracz, a mniejsze formy będzie można zobaczyć w Austriackim Forum Kultury, Kieliszkach na Próżnej, Teatrze Studio, restauracjach Florentin czy Pasadenie i innych miejscach, jak tajemniczo nazwane przez organizatorów „Ławeczki Singera” w Ogrodzie Saskim. Nowością będzie Scena Letnia Teatru Żydowskiego, która zostanie otwarta w ogrodzie przy Senatorskiej 35.

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Od 26 sierpnia do 3 września 2017 roku
Fundacja Shalom

Dodaj komentarz