Uważaj! W oczku wodnym pływają rekiny

Wystawa Uważaj! W oczku wodnym pływają rekiny jest efektem cyklu spotkań artystów i twórców z dziećmi w ramach działalności Świetlicy Sztuki i dotyka tematu ogrodu. Dekoracyjność przenika się tu z naturalnymi procesami degradacji roślin, a potencjał wzrostu i owocowania z walką o przetrwanie.

„Uważaj! W oczku wodnym pływają rekiny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Uważaj! W oczku wodnym pływają rekiny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Metafora ogrodu jest w tym przypadku pielęgnowaniem dziecięcej ciekawości i zmysłu obserwacji. Jednocześnie w obszarze uprawy zachodzą procesy zawłaszczania i podporządkowywania przez człowieka środowiska naturalnego, które w rezultacie traci swój pierwotny charakter i staje się nośnikiem wyobrażonego piękna. Piękna, które parafrazując Sama Llewellyna, w ogrodzie jest tylko efektem ubocznym, gdyż wszystko kręci się w nim wokół śmierci i rozmnażania.

Od nasiona do kwiatu długa droga i wiele niebezpieczeństw. Jednym ze sposobów mobilizacji roślin do wzrostu jest zastraszanie: zetnę cię, przytnę, wyrwę! Rośnij! Prośby są mniej skuteczne. W chwilach kryzysu pojawia się jednak troska, bo przecież szkoda ciężkiej, ogrodniczej pracy i długotrwałego przyuczania do piękna.

Udział biorą: Dorota Aniszewska, Alicja Bielawska, Małgorzata Goliszewska, Frederic Gruyaert, Katarzyna Kalina, Patrycja Orzechowska, Paweł Wątroba oraz: Sandra Brzuszek, Zuzanna Cuber, Patrycja Grodzik, Daria Hepa, Nicola Iwanecka, Natalia Jakus, Michał Kalina, Armando Kamiński, Laura Kościelniak, Roksana Koczubaj, Adam Nowak, Wanessa Nowak, Klaudia Pierzchalska, Patryk Pietrzykowski, Dawid Skóra, Dominik Skóra, Maja Wiśniewska, Weronika Wiśniewska, Zuzanna Wiśniewska.

Uważaj! W oczku wodnym pływają rekiny
Kuratorzy: Katarzyna Kalina i Paweł Wątroba
Od 19 sierpnia do 23 września 2017
Otwarcie: 19 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
CSW Kronika w Bytomiu

Dodaj komentarz