• 2017-08-16

Znamy już niemal w całości program tegorocznego Unsoundu

To już trzecie programowe ogłoszenie krakowskiego Unsoundu, który w tym roku odbędzie się między 8 a 15 października. W najbliższych tygodniach zostaną ogłoszone ostatnie nazwiska artystów.

Unsound Festival 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unsound Festival 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lee Gamble będzie na Unsoundzie świętował premierę swojego nowego albumu Mnestic Pressure, który we wrześniu ukaże się nakładem wytwórni Hyperdub. Jego immersyjny, audiowizualny koncert będzie oparty o specjalnie stworzony przez Gamble’a software. Brytyjski artysta jest założycielem wydawnictwa UIQ, z którego pochodzi kolejny gość – Lanark Artefax. Będzie to pierwszy występ na żywo tego młodego producenta, który podobnie jak Gamble jednocześnie skupia się na dźwięku i świetle.

Richard Skelton, również Brytyjczyk, występuję na żywo bardzo rzadko. Na festiwalu wykona po raz pierwszy kompozycję, którą stworzył podczas artystycznej rezydencji na Islandii. Malownicza, ambientowa muzyka inspirowana jest nordycką, dziką naturą. Równie melancholijny świat tworzy Laura Cannell – eksperymentatorka i improwizatorka pochodząca z Manchesteru. Cannell za pomocą tradycyjnych instrumentów wykonuje muzykę dawną w niezwykle nowoczesny sposób.

Kontrkulturowy potencjał noise’u to następny blok tematyczny tegorocznego Unsoundu. Duet BNNT (Konrad Smoleński i Daniel Szwed) znany jest z performatywno-muzycznego projektu, w ramach którego artyści pojawiali się w różnych miejscach Polski i zaskakiwali nieprzygotowaną publiczność swoją eksperymentalną muzyką Na ich nowym albumie zatytułowanym Multiverse gra szwedzki saksofonista Mats Gustafsson. Dołączy on do zespołu również podczas koncertu. Puce Mary pochodzi z Danii, ale działa obecnie w Los Angeles i jest związana z wytwórnią Posh Isolation. Przy pomocy pochłaniającego, industrialnego brzmienia Puce Mary bada relację pomiędzy dominacją i uległością. Z kolei Pan Daijing, mieszkająca w Berlinie chińska artystka, znana jest z niezwykłych performansów testujących granice komfortu. I na koniec, znów z Polski, Robert Piernikowski z Synów oraz improwizator Adam Gołębiewski połączą siły, by zapewnić widzom uderzeniową dawkę elektroniki i perkusji.

Podczas innego koncertu spotkają się dwaj stali goście Unsoundu, Wacław Zimpel i Kuba Ziołek ze Starej Rzeki – ich psychodeliczna muzyka będzie oparta o instrumenty elektroniczne i akustyczne. Zupełnie inaczej pracuje Klein– brytyjska artystka, która dzieciństwo spędziła pomiędzy Anglią a Nigerią i swoją kolażową muzykę tworzy z internetowych znalezisk, elementów gospel i r&b oraz fragmentów nigeryjskich filmów klasy B.

Podczas imprezy darmowej otwierającej festiwal zaprezentują się artyści z Europy Wschodniej. Slava Lepsheev to założyciel Cxemy, kijowskiej imprezy rave’owej, której mogą pozazdrościć mieszkańcy Berlina i Londynu. Razem z nim przyjedzie inny ukraiński artysta, Konakov. Na imprezie zagrają również: mieszkająca obecnie w Kopenhadze moskiewska DJ-ka i producentka Anastasia Kristensen oraz związana z Cómeme Inga Mauer, również Rosjanka, ale rezydująca w Hadze. To jednak nie wszystko, związana z Unsoundem Olivia zagra b2b z założycielem L.I.E.S., Ronem Morellim.

Podczas imprez w Hotelu Forum (w czasie głównego festiwalowego weekendu) znajdzie się w tym roku więcej czasu na dłuższe występy didżejskie. Tak znakomici dj-e jak Intergalactic Gary, Plo Man, Avalon Emerson i kolejny rezydent Unsoundu, Eltron John, będą swoimi setami zacierać granice między disco, house’em, techno, electro i innymi gatunkami muzyki klubowej.

Zameldowana w Londynie Amerykanka Karen Gwyer słynie z ekstatycznych improwizacji na syntezatorach, w Krakowie pojawi się tuż po premierze znakomitego albumu Rembo. Inne występy live podczas klubowej części programu to industrialny groove Maoupy Mazzocchettiego  oraz nieziemski koncert związanego z Salon Des Amateurs Wolfa Müllera z perkusistą Niklasem Wandtem. Klimatyczna muzyka Ter wykonywana na syntezatorze modularnym łączy w sobie ambient i techno. Mchy i Porosty to ekscentryczno-hipnagogiczne podejście do muzyki house’owej, wystarczy posłuchać EP-ki przygotowanej dla Brutażu (cyklicznej imprezy klubowej z Warszawy).

W Hotelu Forum pojawi się w tym roku również więcej wokalistów. Okhzharp, południowoafrykański projekt związany z Hyperdubem, wystąpi wspólnie z charyzmatyczną wokalistką, tancerką oraz modelką Mantha Ribane. Usłyszymy również młodą i zadziorną raperkę Flohio pochodzącą z Londynu. Tam też nagrywa Naked, polsko-brytyjski duet grający pop podszyty industrialną muzyką klubową. Po raz pierwszy poza swoim rodzinnym krajem wystąpi Otim Alpha, który przekłada tradycyjną muzykę Acholi na język muzyki tanecznej.

Livity Sound z Bristolu jest jednym z najbardziej nowatorskich kolektywów w brytyjskiej muzyce basowej. Peverlist, Kowton i Batuw potrójnym secie back to back zaprezentują swoją wyjątkową odmianę post-dubstepu i techno. MM, współzałożyciel Her Records to jeszcze inny rodzaj brytyjskiego grania – gatunkowa hybryda rytmów świata i brzmień futurystycznych. Duch miejskiej muzyki obecny jest również w nagraniach polskiego producenta 1988. Znany lepiej jako beatmaker Synów, artysta tworzy swoją własną odmianę nocnego dubu oraz hip hopu.

Dtekk z Up to Date Festival, wieloletni przyjaciel i doradca programowy Philip Sherburne oraz pracująca dla Unsoundu Rusałka otworzą imprezy w Hotelu Forum swoimi ambientowymi, powoli nabierającymi tempa setami. W jednej z sal nastrój zbuduje również VTSS z Warszawy, grając po raz pierwszy na żywo pod industrialno-ambientowym aliasem Try. Try odwołuje się również do polskiego folku.

Na sam koniec pozostał krótki, choć nie mniej ważny pokaz kolumbijskiej muzyki granej na soundsystemach Picó. Tę buntowniczą kulturę ulicznych zabaw stworzyli Afrykanie oraz Afro-latynosi, a jej korzenie sięgają lat 50. Występ Jima C. Nedda oraz Palm Wine w Hotelu Forum związany jest z pokazem filmu dokumentalnego PICÓ: Un parlante de Africa en America w reżyserii włoskiego duetu Invernomuto. Ogłoszenie zamykają polsko-angolański duet Lua Preta – jego członkowie w eklektycznym afrouhousowym secie łączą najróżniejsze gatunki muzyczne – oraz również związana z Angolą, za pośrednictwem futurystycznego brzmienia batidy, Nídia z Portugalii.

Więcej o tegorocznej edycji Unsound Festival w serwisie News.o.pl.

Znamy już niemal w całości program tegorocznego Unsoundu
Od 8 do 15 października 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz