• 2017-08-16

Festiwal reportażu Non-Fiction już za dwa tygodnie

Już za dwa tygodnie, od 25 do 27 sierpnia w Krakowie odbędzie się druga edycja festiwalu reportażu Non-Fiction. Znamy już cały program wydarzenia, którego tematem jest w tym roku zmiana. Gośćmi festiwalu będą m.in. Artur Domosławski, Justyna Kopińska, Paweł Smoleński, Paweł P. Reszka, Dionisios Sturis czy Aleksandra Lipczak.

Festiwal reportażu Non-Fiction w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal reportażu Non-Fiction w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdy z autorów w jakiś sposób pisze o zmianach lub wręcz je kreuje. Tak różnorodne grono pozwoli nam wspólnie zastanowić się nad wieloma aspektami „zmiany”: społecznym, politycznym, ekonomicznym, technologicznym, globalnym czy lokalnym – mówi Szymon Pasaj ze stowarzyszenia Re-prezentacje, organizatora festiwalu. – „Zmiana” jako temat festiwalu ma bardzo szeroki zakres znaczeniowy – od zmian globalnych, pędzącej rewolucji technologicznej i wielkich ruchów społecznych po lokalne, pojedyncze historie, których nie wyobrazilibyśmy sobie jeszcze 5 lat temu – dodaje.

Klamrami spinającymi tegoroczny program będą dwie dyskusje. Na otwarcie festiwalu: Europa – 2017 i dalej. O dynamicznych zmianach zachodzących w europejskich społeczeństwach porozmawiają Aleksandra Lipczak (Ludzie z Placu Słońca), Margot Sputo (projekt „Kto Gdzie”) i Dionisios Sturis (Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji). Na zakończenie zaś – Reportaż. Czas na zmiany? Dyskusja nad zmianami w polskim i światowym reportażu.

Na festiwalu pojawią się także Magdalena Chodownik i Marcin Zaborowski z wystawą Never Again. Za pomocą podwójnej ekspozycji (nakładania na siebie 2 zdjęć) fotografowie z jednej strony przywołują wydarzenia z przeszłości, po których świat krzyczał „Nigdy więcej”, z drugiej – odnoszą się do aktualnych wydarzeń o podobnym charakterze, które mają miejsce po raz kolejny.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w kilku lokalizacjach: sercem będzie kompleks przy ul. Dolnych Młynów, ale spotkania będą odbywać się także w Pauzie in Garden oraz Kawiarni Literackiej.

Festiwal reportażu Non-Fiction
Od 25 do 27 sierpnia 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz