• 2017-08-14

Węgierskie twarze i przedmioty w Muzeum PRL-u

Do 23 sierpnia w Muzeum PRL-u w Krakowie można oglądać wystawę Węgry 1956 r. Twarze i przedmioty. Wystawa przygotowana z okazji 60. rocznicy powstania węgierskiego prezentuje obiekty z tamtego czasu i współczesne portrety polskich i węgierskich uczestników wydarzeń.

„Węgry 1956 r. Twarze i przedmioty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Węgry 1956 r. Twarze i przedmioty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1990 roku miała miejsce akcja poszukiwania świadków 1956 roku w Polsce. Ogłoszenia pojawiły się w prasie ogólnopolskiej i w Polskim Radiu. Na apel odpowiedziało około 120 osób. Jedni podzielili się wspomnieniami, inni przekazali pamiątki, które na tej wystawie są po raz pierwszy prezentowane publicznie. Z każdym eksponatem wiążą się ciekawe historie. Opowiada je głos z węgierskiej perspektywy. Wydarzenia, które miały miejsce na Węgrzech w 1956 roku, były szeroko komentowane w Polsce. Cenzura co prawda istniała, ale w tym okresie bardzo osłabła w związku z przemianami, które dokonały się w Polsce.

W związku z tym prawie wszystkie wiadomości z Węgier trafiały do polskich gazet, do radia. Zaowocowało to spontanicznymi akcjami wsparcia i solidarności, jakie polskie społeczeństwo okazywało walczącym Węgrom: zbiórki darów i pieniędzy, oddawanie krwi, transparenty i odezwy. Pamięć o węgierskim powstaniu była w Polsce żywa także wiele lat później, o czym świadczą wydawnictwa z drugiego obiegu czy ulotki z lat 80. Wystawę uzupełniają obiekty wypożyczone z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie.

Organizatorzy wystawy: Dom Spotkań z Historią i Węgierski Instytut Kultury

Węgry 1956 r. Twarze i przedmioty
Od 4 lipca do 23 sierpnia
Muzeum PRL-u w Krakowie

Dodaj komentarz