Pierwsza w Polsce autorska książka Joanny Concejo

Kiedy dojrzeją porzeczki to pierwsza wydana w Polsce autorska książka Joanny Concejo – wybitnej twórczyni książek obrazowych. Publikacja ukazała się w lipcu nakładem Wydawnictwa Wolno.

Joanna Concejo, „Kiedy dojrzeją porzeczki” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Joanna Concejo, „Kiedy dojrzeją porzeczki” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kiedy dojrzeją porzeczki są piękną i poruszającą opowieścią o starości, samotności, czekaniu i odchodzeniu. Intymnym, a zarazem uniwersalnym dziennikiem z podróży w przeszłość. Pełną symboli i emocji opowieścią o świecie, który przeminął, ale na zawsze pozostaje częścią naszego życia. To książka wypełniona nostalgią, a zarazem spokojem i zgodą na świat, kontemplacją codziennych chwil. Jak pisze autorka: „W tej książce można zabłądzić, nawet trzeba. Nie szukać porządku, nie śledzić następstwa zdarzeń. Trzeba znaleźć własną ścieżkę, wydeptać ją sobie przez pole czy łąkę. Nie chcę tej książki tłumaczyć, wyjaśniać. Jest bardzo osobista i niech niektóre rzeczy zostaną za mgłą”. To niezwykle wyrafinowany przykład literatury wizualnej.

Joanna Concejo (1971) – graficzka, ilustratorka, autorka książek wizualnych. Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1998 roku na stałe mieszka w Paryżu. Jest autorką ilustracji i prac graficznych do kilkunastu książek, które ukazują się regularnie we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii, a w ostatnich latach także w Polsce. Za ilustracje do książki Marka Bieńczyka Książę w cukierni otrzymała główną nagrodę polskiej sekcji IBBY i tytuł „Najlepsza Książka Roku 2013” w kategorii grafika. Współpracuje z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika) oraz szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole (Macerata we Włoszech). Jej prace pokazywane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych (m.in. Włoszech, Francji, Anglii, Iranie, Portugalii).

Joanna Concejo, Kiedy dojrzeją porzeczki
Premiera: 24 lipca 2017 roku
Wydawnictwo Wolno

Dodaj komentarz