• 2017-08-12

Nowe ekspozycje w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Po latach przygotowań, prac remontowychi adaptacyjnych w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju uruchomiono nowe wystawy stałe: Polski pieniądz papierowy oraz Sztukę Papieru oraz specjalnie zaprojektowana salę edukacyjną.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza z dwóch nowych wystaw – Polski pieniądz papierowy stanowi kompendium wiedzy o naszych banknotach emitowanych od 1794 r. Ekspozycja prezentuje historię pieniądza i jego znaczenie dla polskiej państwowości od schyłku XVIII wieku do dziś. Można tu obejrzeć prawdziwe rarytasy, m.in. monetę wybitą z tektury w 1574 r. w protestanckiej Lejdzie czy też pierwsze polskie banknoty z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Wśród banknotów II Rzeczypospolitej, można zobaczyć prawdziwe arcydzieło – 100-złotówkę z 1932 r. z widokiem dębu symbolizującego moc i wiecznotrwałość państwa polskiego. Są tu również banknoty z okresu PRL-u (w tym sławny „górnik” z 1948 r., będący obiektem pożądania wszystkich Polaków w latach 50. i 60. XX w.). Częścią wystawy jest „laboratorium” z urządzeniami do badania zabezpieczeń współczesnych banknotów m.in. z lampami ze światłem UV i podczerwienią oraz mikroskopem do oglądania mikrodruków. Ten sprzęt może wykorzystać każdy zwiedzający do obejrzenia zabezpieczeń własnych banknotów, niewidocznych gołym okiem. Wystawa powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Nowe ekspozycje wyposażone w najnowocześniejsze systemy wystawiennicze w ciągu dwóch pierwszych dni prezentacji przyciągnęły ok. 7 tysięcy zwiedzających, którzy mogli podziwiać dzieła sztuki wykonane z papieru oraz obejrzeć piękno polskich banknotów i lepiej poznać zabezpieczenia przed próbami fałszerstwa.

Nowe wystawy stałe w Muzeum Papiernictwa
Lipiec 2017
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Dodaj komentarz