Niksy – najlepszy debiut 2016 w polskim tłumaczeniu

Nathan Hill łączy skandynawską mitologię ze światem gier komputerowych, zderza chicagowskie zamieszki z 1968 roku z ponadczasową miłością. Jego debiutancka powieść Niksy, która znalazła się w finale nagrody Leonard Award National Book Critics Circle za Najlepszy Debiut 2016 roku, ukaże się w Polsce we wrześniu.

Nathan Hill, „Niksy” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Nathan Hill, „Niksy” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Niksa może przybierać różne formy. W norweskim folklorze jest duchem, pojawiającym się czasem jako biały koń, który porywa dzieci. W debiutanckiej powieści Nathana Hilla niksa jest wszystkim, co kochasz, co pewnego dnia znika, zabierając kawałek twego serca.

Jest rok 2011. Wykładowca literatury i scenarzysta Samuel Anderson od dziesięcioleci ma swoją niksę – jest nim jego matka Faye. Nie widział jej od dekad, od kiedy kobieta porzuciła rodzinę, gdy był jeszcze chłopcem. Po latach Faye Anderson pojawia się w wieczornych wiadomościach, ponieważ podczas wiecu obrzuciła kamieniami republikańskiego kandydata na prezydenta. Zostaje posądzona o popełnienie absurdalnego przestępstwa. Media przedstawiają ją jako radykalną hippiskę z brudną przeszłością. Samuel do tej pory uważał ją za zwykłą dziewczynę, która poślubiła swoją miłość z liceum…

Dwie rzeczy są pewne. Po pierwsze, postawiono jej poważne zarzuty. Po drugie, kobieta potrzebuje pomocy Samuela. Aby ją uratować, Samuel będzie musiał rozpocząć własną podróż, odkopać dawno ukryte tajemnice, dziedziczone z pokolenia na pokolenie, a swoje korzenie mające w Norwegii, w domu tajemniczej niksy.

Nathan Hill urodził się w 1978 roku w Iowa, dorastał na Środkowym Zachodzie USA; żył w Illinois, Missouri, Oklahomie, Kansas i Nowej Anglii. Mieszkał między innymi w Nowym Jorku, Twin Cities i Chicago, teraz zaś mieszka na Florydzie wraz ze swoją utalentowaną muzycznie żoną. Jest wykładowcą języka angielskiego, prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i kursy literatury na University of St. Thomas w St. Paul w stanie Minnesota. Niksy są pierwszą powieścią Nathana Hilla; wcześniej napisał kilka opowiadań. W jego rodzinnym domu było mało książek, mimo to o karierze pisarskiej marzył już od czasów szkoły podstawowej.

Nathan Hill, Niksy
Premiera: 13 września 2017 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz