Na skrzyżowaniu kultur

Międzynarodowy Projekt Artystyczno-Społeczny Od Lizbony do Władywostoku via Mińsk & od Helsinek do Aten via Warszawa nawiązuje nazwą do słów francuskiego generała De Gaulle’a o kulturze europejskiej od Atlantyku po Pacyfik ale także do słów fińskiego generała Mannerheima o cywilizacji europejskiej od Morza Północnego po Morze Śródziemne.

 „Na skrzyżowaniu kultur” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Na skrzyżowaniu kultur” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przesłaniem projektu jest integracja i budowanie więzi kulturalnych, społecznych, międzyludzkich pomiędzy narodami, państwami ponad podziałami politycznymi, ponad granicami państwowymi i ograniczeniami mentalnymi, poszukując przyjaźni, uniwersalnej wspólnoty międzyludzkiej poprzez kulturę i sztukę.

Pierwsza część projektu została organizacyjnie zaproponowana i zrealizowana przez władze kulturalne, administracyjne i społeczne Białorusi a pod patronatem honorowym Sekretarza Generalnego UNESCO, a także Ministra Spraw Zagranicznych Białorusi, Mera Miasta Mińska, Muzeum Miasta Mińska oraz prestiżowej, o renomie europejskiej, Galerii im. Savickiego w Mińsku. W Projekcie uczestniczą artyści z 27 stolic europejskich i azjatyckich m.in. od Lizbony, Madrytu, Paryża, Rzymu, Warszawę po Mińsk, Moskwę, Saint Petersburg, Astanę, Baku.

Segment Polski Projektu, którego komisarzem organizacyjnym jest Marek Madej członek Związku Polskich Artystów Plastyków a którego działaniom patronuje Prezes OW ZPAP Bożenna Leszczyńska, zaprezentowany zostanie w dniach od 11 do 27 sierpnia na wystawie w Galerii Lufcik w Domu Artysty Plastyka ZPAP w Warszawie. Na dorobek wystawy składają się obrazy polskich i zagranicznych artystów ze zrealizowanych w pierwszym półroczu br. siedmiu tzw. Przystanków Artystycznych na terenie całej Polski. Są to kolejno plenery malarskie , także w formule sympozjum ( obraz + słowo).

Przystanki – Polska: Poznań, Hotel DeSilva Premium; Mierki k. Olsztynka, Hotel Kormoran; Giżycko/Rydzewo,  Gospoda Pod Czarnym Łabędziem oraz Hotel Europa; Mielnik nad Bugiem, Hotel U Floriana; Gorjak/Sarbia, Zespół Szkół Leśnych w Goraju k. Czarnkowa, Nadleśnictwo Sarbia; Jarosławiec, Ośrodek Przywodny; Poznań, Hotel DeSilva Premium; Słubice k. Płocka, Pałac-Słubice/Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie.

Na skrzyżowaniu kultur
Od 11 do 27 sierpnia 2017 roku
Galeria Lufcik, Dom Artysty Plastyka w Warszawie

Dodaj komentarz