Sztuka opowiadania historii

W CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie można oglądać wystawę video Marty Hryniuk Cold Body Shining. Filmowanie rzeczywistości jest dla Hryniuk metodą bycia i badania tego, co wokół. Kamera jest dla niej metaforycznym przedłużeniem ciała, dzięki któremu może oglądać świat.

Marta Hryniuk, „Cold Body Shining” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Hryniuk, „Cold Body Shining” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pracując z przedstawieniami i pamięcią, Marta Hryniuk tworzy skomplikowane, nielinearne, kolażowe narracje, sytuujące się między przeszłością a teraźniejszością. Manipulacja percepcją czasu i przestrzeni, rozciąganie ich, powtarzalność pewnych motywów, lekkość, a jednocześnie gęstość przedstawień służą rozbudzaniu podświadomości odbiorców, sprawiają, że każdy z nas staje się bohaterem jej historii, projektując własne obrazy.

Immersyjność prac Marty Hryniuk sprawia, że widzowie zostają wciągnięci w ich poetycką materię. Jej kamera wprowadza ich w diarystyczne, senne obrazy pochodzące z okolic Rotterdamu. Słyszą hipnotyzujący głos artystki mówiący do nich w dwóch językach; dla jednych zrozumiały, dla innych będący momentami jedynie abstrakcyjnym tonem, rytmem. Stopniowo wprowadza w zmysłową narrację świata wyobrażeniowego, aż doprowadza na tereny największego portu w Europie.

Sztuka opowiadania historii ma wielowiekową tradycję. Wydawać by się mogło, że doświadczenia dwudziestowiecznej awangardy sprawią, iż powrót storytellerów w sztukach wizualnych nie będzie już możliwy. Skąd zatem bierze się wzmożone zainteresowanie i potrzeba opowiadania i słuchania w ostatnich latach?

Marta Hryniuk – urodziła się w 1991 roku w Warszawie. Jest absolwentką malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Aktualnie studiuje w Piet Zwart Institute w Rotterdamie. Współtworzy nomadyczny kolektyw artystyczno-kuratorski Silverado. Uczestniczyła w wystawach w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Rotterdamie.

Marta Hryniuk. Cold Body Shining
Kuratorka: Aurelia Nowak
Koordynacja wystawy: Joanna Saran, Michał Grzegorzek
Koordynator Bank Pekao Project Room 2017: Kamil Kuskowski
Od 10 sierpnia do 10 września 2017 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz