KRAKERS Fringe – Na podwórka

Odbywający się do 7 lat Cracow Gallery Weekend KRAKERS rozszerza swoją formułę o całoroczną sekcję wydarzeń dodatkowych. KRAKERS Fringe jest platformą promująca młodych twórców, niezależnych projektów i oddolne inicjatywy. To sfera dla efemerycznych przedsięwzięć, miejsce spotkania z tym, co graniczne, rozedrgane, wymykające się opisom. Program będzie obejmował różnorodne pola twórcze – sztuki wizualne, film, muzykę.

 „Na podwórka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Na podwórka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Krakowie odbywa się wiele niszowych inicjatyw i wydarzeń z pogranicza sztuk wizualnych, akcji społecznych, muzyki eksperymentalnej czy filmu. Są tematem poruszanym głównie w kręgu samych twórców i ich najbliższego otoczenia. Zatem szansa na dostrzeżenie ich przez kogoś z zewnątrz jest niewielka. Chcemy więc, by projekty te zaistniały dla szerszego kręgu odbiorców. Wierzymy, że to sytuacja korzystna dla obu stron – dla twórców motywacja do dalszego działania i rozwoju, dla odbiorców rodzaj nowego doświadczenia – mówi jedna z inicjatorek, Katarzyna Zawada.

Wierzymy, że KRAKERS z imprezy realizowanej w ciągu jednego wiosennego weekendu, ma szansę urosnąć do rangi wydarzenia całorocznego, zrzeszającego ciekawe i nietuzinkowe projekty ze sfery szeroko rozumianej kultury – dodaje Katarzyna Mierzwińska, koordynatorka projektu.

Celem jest odkrywanie nieznanych przestrzeni lub przestawianie tych, już znanych w innym kontekście. Wydarzenia mają udowadniać, że niewielkim nakładem można stworzyć sytuacje wartościowe. Będą ukazywały to, co świeże, efemeryczne, często posiadające charakter DIY, celebrując przy tym zawarty w nich pierwiastek niedoskonałości.

Akcją otwierającą KRAKERS Fringe jest pierwsze spotkanie Na podwórka, które odbędzie się w piątek 11 sierpnia. „To cykl wystaw, projekcji filmowych i działań performatywnych, organizowany w miejskich, niezagospodarowanych przestrzeniach. To Spotkanie towarzyskie, to oddech od ulicznej wrzawy, to miło spędzony czas” – mówi Arek Dec, jeden z inicjatorów wydarzenia.

Inicjatorzy pierwszego spotkania: Gosia Biluńska, Arek Dec, Michał Kozanecki, Klaudyna Masłowska, Weronika Mordel, Andrea Nikolov, Konrad Peszko, Maja Sadel, Ania Skrzypczyk, Szymon Szelc, Filip Turowski, Jagoda Wójtowicz, Konrad Żukowski

Na podwórka
11 sierpnia 2017 roku, godz. 19.00
Podwórko przy ul. Wawrzyńca 9 w Krakowie

Dodaj komentarz