Bezt tworzy mural w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej powstaje nowy mural dzięki projektowi oBBraz miasta #4, realizowanemu przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA. Projekt, który wykonał Bezt na ścianie budynku przy ulicy Mickiewicza, to wizerunek młodej, współczesnej kobiety trzymającej donicę z ogromnych rozmiarów rośliną – monsterą dziurawą.

Realizacja muralu Bezta, ul Mickiewicza w Bielsku-Białej, fot. Justyna Łabądź (źródło: materiały prasowe organizatora)

Realizacja muralu Bezta, ul Mickiewicza w Bielsku-Białej, fot. Justyna Łabądź (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystę zainspirowały motywy znajdujące się na fasadzie zabytkowej kamienicy – floralne ornamenty oraz kobieca maska o niepokojącym wyrazie twarzy. Mural został wykonany w wyjątkowym miejscu, wprowadzając miejską sztukę w widoczny z jego perspektywy plac Bolesława Chrobrego i Zamek książąt Sułkowskich.

Bezt, czyli Mateusz Gapski, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Grafiki i Malarstwa. W latach 1999–2000 zaczął tworzyć graffiti. Od 2008 roku, wspólnie z Przemysławem Blejzykiem, działa w znanym wszystkim fanom streetartu i malarstwa wielkoformatowego kolektywie Etam Cru.

Artysta lubi przestawiać realne przedmioty i postaci ludzkie w nieoczekiwanych sytuacjach. W ten sposób zaprasza widza do świata jego własnej wyobraźni, w której znaczenie i sens nigdy nie są ściśle określone. Oglądający są zachęcani do wejścia w jego surrealistyczne opowiadania oraz do rozwijania narracji w zależności od indywidualnych upodobań. Bezt ma na swoim koncie już wiele murali w Polsce (np. w Łodzi) i za granicą, m.in. w Portugalii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Bułgarii, Belgii, Danii, Nowej Zelandii i Emiratach Arabskich.

oBBraz miasta #4 to już czwarta edycja projektu, dzięki któremu w przestrzeni miejskiej powstają wielkie realizacje malarskie – murale. Dotychczas, podczas trzech wcześniejszych edycji, zaproszeni artyści zrealizowali na ścianach bielskich kamienic i murze oporowym przy ulicy Partyzantów siedem dzieł. W sumie w Bielsku-Białej mieszkańcy i turyści mogą oglądać 21 wielkoformatowych murali.

oBBraz miasta #4 : Bezt
Organizatorzy: Fundacja Galerii Bielskiej, Galeria Bielska BWA
Kuratorka: Justyna Łabądź
ul. Adama Mickiewicza 3 w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz