• 2017-08-10

Historia Auschwitz na objazdowej wystawie monograficznej

72 lata po wyzwoleniu obozu po raz pierwszy w historii o Auschwitz i jego znaczeniu opowie objazdowa wystawa monograficzna. Odwiedzi ona 14 miast: 7 w Europie i 7 w Ameryce Północnej po to, aby przybliżyć historię Auschwitz milionom ludzi.

Okulary należące do ofiary Auschwitz, fot. Paweł Sawicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Okulary należące do ofiary Auschwitz, fot. Paweł Sawicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na ekspozycji pokazanych zostanie ponad 600 oryginalnych przedmiotów, pochodzących w większości ze Zbiorów Muzeum Auschwitz. Przedmioty były do tej pory wypożyczane do różnych muzeów i instytucji. Ten projekt jednak jest przykładem bezprecedensowej współpracy przy tworzeniu międzynarodowej wystawy prezentującej autentyczne obiekty w narracyjnym kontekście historii obozu, m.in. oryginalny barak z Auschwitz III-Monowitz.

Projekt zakłada także wypożyczenia z różnych instytucji międzynarodowych, jak np. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie czy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, różne muzea Holokaustu z Ameryki Północnej i Europy, jak również od ocalonych oraz prywatnych kolekcjonerów.

Na wystawie znajdzie się także oryginalny niemiecki wagon towarowy „Model 2”, który był wykorzystywany przez Deustche Reichsbahn podczas drugiej wojny światowej do transportu żołnierzy, jeńców wojennych, ale także podczas deportacji Żydów do gett i ośrodków zagłady w okupowanej Polsce.

Dzięki tym unikatowym przedmiotom możliwe będzie opowiedzenie o najważniejszych tematach z historii Auschwitz, a także przybliżenie losów wszystkich grup ofiar: Żydów deportowanych na Zagładę, Polaków, Sinti i Romów, czy sowieckich jeńców wojennych. Poza tym niektóre obiekty pokażą również świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem.

Nie tak dawno, nie tak daleko – ten podtytuł wystawy przypomina, że Auschwitz był częścią nowoczesnej historii, a pamięć o Auschwitz jest częścią nowoczesnego świata. Jednym z głównych celów jest pokazanie, jak takie miejsce powstało i co oznacza ona dla naszego postrzegania człowieka.

Świat zmierza dziś w niepewnych kierunkach. Tym bardziej musimy oprzeć się na mocnych fundamentach naszej pamięci. Auschwitz i tragedia Szoa są jednym z tych fundamentów, które nie sposób ominąć w tworzeniu nowego oblicza świata – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

Wystawa tworzona jest we współpracy Musealia i stworzonego przez nią międzynarodowego zespołu ekspertów kierowanych przez dr. Roberta Jana van Pelta oraz kuratorów, konserwatorów archiwistów i historyków z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, kierowanego przez dr. Piotra Setkiewicza. Pierwsza prezentacja wystawy nastąpi w Madrycie pod koniec 2017 r.

Międzynarodowa wystawa objazdowa na temat Auschwitz
Pierwsza ekspozycja: koniec 2017 roku
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Dodaj komentarz