Miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na dziewiątą edycję festiwalu Solidarity Of Arts.

9. Festiwal Solidarity Of Arts (źródło: materiały prasowe organizatora)

9. Festiwal Solidarity Of Arts (źródło: materiały prasowe organizatora)

W sierpniu 2017 roku festiwal wraca do korzeni, znów goszcząc na terenach postoczniowych. Przypomnijmy, że pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 2009 roku, kontynuując cykl koncertów Przestrzeń Wolności, organizowanych w Stoczni Gdańskiej (2005–2009).

Tradycją poprzednich lat wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Oferta koncertów biletowanych przewiduje zakup np. karnetów w promocyjnej cenie.

Muzyka

Wzorem ubiegłych lat głównym elementem festiwalu jest muzyka – 17 podmiotów wykonawczych, od orkiestry po solistów i 4 sceny. 20 godzin wypełni różnorodna muzyka, od fortepianowej kameralistyki przez klasyczne, orkiestrowe formy, jazz, muzykę elektroniczną po dub techno. Zagrają soliści, tria, kwartety, septet, a także orkiestry i chór. Wśród wykonawców są uznane nazwiska, ale i artyści, którzy dotąd nie zaprezentowali się szerokiej polskiej publiczności lub gdański występ będzie dla nich pierwszym koncertem w Polsce, m.in. Jóhann Jóhannsson, Echo Collective z reinterpretacją płyty Amnesiac (Radiohead), Forest Swords, Penguin Cafe, Kaitlyn Aurelia Smith. Powstał także projekt specjalny – Jacaszek/Wesołowski.

Festiwal otworzą i zamkną dwie realizacje filharmoniczne. Na początek – orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, z wyśmienitym skrzypkiem Januszem Wawrowskim w roli solisty. W repertuarze m.in. Andrzej Panufnik, Dmitrij Szostakowicz i Jan Sebastian Bach. Na finał blisko 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy, 7 solistów wykona operę Ludwiga van Beethovena Fidelio. Zagra Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami – w twórczym duecie z polskimi muzykami i wybitnymi solistami z całego świata. Za pulpitem dyrygenckim – Julien Salemkour. Przed koncertem nastąpi uroczyste włączenie Gdańska do sieci ICORN – International Cities of Refuge Network. Miasta i regiony skupione w sieci ICORN bronią wolności słowa i poglądów, pomagają zachować godność osobistą tym, których życie zostało dotknięte przez wojenne zawieruchy oraz prześladowania.

Koncerty będą się odbywać w audytorium ECS, ogrodzie zimowym oraz w strefie chillout przy fontannach, a także w Sali BHP.

Film

Projekcje oraz spotkania z ich twórcami i znawcami tematu – wszystkie wokół hasła (Nie)Pokój. Moralny. Zaprezentowane zostaną filmy z nurtu kina moralnego niepokoju, fabuły i dokumenty. Uroczystym dniem przeglądu będzie ceremonia wręczenia Nagród Prezydenta Gdańska NEPTUN dla tych twórców, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawią trwały ślad w historii miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności. W gronie laureatów: Krzysztof Czyżewski, Danuta Stenka i Krzysztof Zanussi.

Instalacje artystyczne

Z ideą pokoju zmierzą się artyści wizualni. W programie: instalacje audio i wideo – Lucyna Kolendo i Kamila Chomicz, wielkoformatowe projekcje – Robert Sochacki i instalacja artystyczna – Paper Heroes, czyli Karolina Pawłowska i Magdalena Major. Przygotowana też została wystawa Papier ze zbiorów ECS, aby pokazać rolę papieru dla przemian demokratycznych w Polsce, gdy ulotki i książki niedopuszczone przez cenzurę do publicznego obiegu stawały się papierową amunicją.

Wydarzenia

Sierpień, gdy odbywa się festiwal, to tradycyjnie czas, gdy przypada rocznica wielkiego strajku z Sierpnia ’80. W ramach festiwalu odbędą się spacery po stoczni i wystawie stałej ECS z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 37 lat. Oprowadzać będą: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Bożena Rybicka-Grzywaczewska i Wojciech Milewski. W przeddzień roczni podpisania Porozumienia Gdańskiego tradycyjnie zapraszamy na wykład Etyka Solidarności, który w tym roku wygłosi prof. Michael J. Sandel – znany amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, autor bestsellerów Sprawiedliwość i Czego nie można kupić za pieniądze. Jego pisma – dotyczące sprawiedliwości, etyki, demokracji i rynków.

Obędą się również warsztaty dla rodzin Papier. Era sprzed komputera oraz wiele innych atrakcji.

9. Festiwal Solidarity Of Arts
Od 13 do 30 sierpnia 2017 roku
Europejskie Centrum Solidarności
Miasto Gdańsk

Dodaj komentarz