• 2017-08-10

Zamek Cieszyn pyta: mamy problem z dizajnem?

Tegoroczna edycja cyklicznego wydarzenia, organizowanego przez Zamek Cieszyn pod hasłem: Dizajn w przestrzeni publicznej, jest poświęcona problemowi odpadów. Stąd tytułowe pytanie: mamy problem? Będzie ono towarzyszyło wystawie, konferencji oraz spotkaniom.

Repair Café w Pil, czyli miejsce, w którym najczęściej amatorzy, złote rączki i pasjonaci majsterkowania naprawiają najróżniejsze przedmioty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Repair Café w Pil, czyli miejsce, w którym najczęściej amatorzy, złote rączki i pasjonaci majsterkowania naprawiają najróżniejsze przedmioty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odpady w Polsce traktowane są jako kłopot, a nie potencjał. A my powinniśmy powtarzać za komisarzem ds. środowiska Unii Europejskiej Janezem Potočnikiem, który w 2014 roku powiedział „Nie ma już odpadów, ale są zasoby – dzisiejsze odpady to jutrzejsze kopalnie”.

Większość z projektów najnowszej edycji Dizajnu w przestrzeni publicznej to składowe ekonomii cyrkularnej – nowej koncepcji ekonomicznej, która koncentruje się na nieprzerwanym, ponownym wykorzystywaniu zasobów. Wybór projektów i inicjatyw ze świata i Polski dowodzi, że „śmieciowy problem” podpowiada ciekawe rozwiązania. Pozostaje pytanie, jak najlepiej z nich skorzystać? Wygląda na to, że nie mamy już wyboru – mówią Izabela Bołoz, Katarzyna Dorda, kuratorki wystawy Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?

Na wystawie będzie można zobaczyć przykłady, pokazujące jak mądrzej wykorzystywać zasoby, które posiadamy. Będzie można zobaczyć m.in.:

  • dom z Brighton wybudowany całkowicie z opadów (do jego budowy wykorzystano 20 000 szczoteczek do zębów, około 2 tony jeansów, 4 000 pudełek DVD, 2 000 dyskietek, 4 000 kaset VHS, 2 000 używanych kawałków wykładziny dywanowej i 500 dętek rowerowych)
  • podziemny system gromadzenia odpadów na zabytkowym osiedlu familoków w Czerwionce-Leszczynach
  • Repair Café w Pil, czyli miejsce, w którym najczęściej amatorzy, złote rączki i pasjonaci majsterkowania naprawiają najróżniejsze przedmioty, dzięki czemu nie trafiają one na śmietnik

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie cykl wydarzeń pod hasłem Piątek z odzysku.

  • godz. 17.00: kuchnia zero waste (zero odpadów) – pokaz kulinarny połączony z degustacją / Dorota i Aleksander Wojtasikowie, Mandala Centrum
  • godz. 17.00: warsztaty budowania instrumentów z odpadów z zespołem Recycling Band
  • godz. 18.00: otwarcie wystawy Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?
  • godz. 19.00: koncert zespołu Recycling Band

Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?
Od 11 sierpnia do 22 października 2017 roku
Zamek Cieszyn

Dodaj komentarz