• 2017-08-10

Zamek Cieszyn pyta: mamy problem z dizajnem?

Tegoroczna edycja cyklicznego wydarzenia, organizowanego przez Zamek Cieszyn pod hasłem: Dizajn w przestrzeni publicznej, jest poświęcona problemowi odpadów. Stąd tytułowe pytanie: mamy problem? Będzie ono towarzyszyło wystawie, konferencji oraz spotkaniom.

Repair Café w Pil, czyli miejsce, w którym najczęściej amatorzy, złote rączki i pasjonaci majsterkowania naprawiają najróżniejsze przedmioty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Repair Café w Pil, czyli miejsce, w którym najczęściej amatorzy, złote rączki i pasjonaci majsterkowania naprawiają najróżniejsze przedmioty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odpady w Polsce traktowane są jako kłopot, a nie potencjał. A my powinniśmy powtarzać za komisarzem ds. środowiska Unii Europejskiej Janezem Potočnikiem, który w 2014 roku powiedział „Nie ma już odpadów, ale są zasoby – dzisiejsze odpady to jutrzejsze kopalnie”.

Większość z projektów najnowszej edycji Dizajnu w przestrzeni publicznej to składowe ekonomii cyrkularnej – nowej koncepcji ekonomicznej, która koncentruje się na nieprzerwanym, ponownym wykorzystywaniu zasobów. Wybór projektów i inicjatyw ze świata i Polski dowodzi, że „śmieciowy problem” podpowiada ciekawe rozwiązania. Pozostaje pytanie, jak najlepiej z nich skorzystać? Wygląda na to, że nie mamy już wyboru – mówią Izabela Bołoz, Katarzyna Dorda, kuratorki wystawy Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?

Na wystawie będzie można zobaczyć przykłady, pokazujące jak mądrzej wykorzystywać zasoby, które posiadamy. Będzie można zobaczyć m.in.:

  • dom z Brighton wybudowany całkowicie z opadów (do jego budowy wykorzystano 20 000 szczoteczek do zębów, około 2 tony jeansów, 4 000 pudełek DVD, 2 000 dyskietek, 4 000 kaset VHS, 2 000 używanych kawałków wykładziny dywanowej i 500 dętek rowerowych)
  • podziemny system gromadzenia odpadów na zabytkowym osiedlu familoków w Czerwionce-Leszczynach
  • Repair Café w Pil, czyli miejsce, w którym najczęściej amatorzy, złote rączki i pasjonaci majsterkowania naprawiają najróżniejsze przedmioty, dzięki czemu nie trafiają one na śmietnik

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie cykl wydarzeń pod hasłem Piątek z odzysku.

  • godz. 17.00: kuchnia zero waste (zero odpadów) – pokaz kulinarny połączony z degustacją / Dorota i Aleksander Wojtasikowie, Mandala Centrum
  • godz. 17.00: warsztaty budowania instrumentów z odpadów z zespołem Recycling Band
  • godz. 18.00: otwarcie wystawy Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?
  • godz. 19.00: koncert zespołu Recycling Band

Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?
Od 11 sierpnia do 22 października 2017 roku
Zamek Cieszyn

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR