• 2017-08-09

Polski pawilon na EXPO 2017

Polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017 zaskakuje nie tylko wielkością. Koncepcja ekspozycji stworzona przez warszawski zespół Pattern Recognition pozwala poznać Polskę wszystkimi zmysłami. Wystarczy wymienić tu przyjemną w dotyku miękką wykładzinę-trawę, emitery z zapachami lasu, śpiew ptaków czy działającą kojąco polską muzykę klasyczną. To wszystko przyczyniło się do tego, że wystawa została uznana za jedną z 9 najlepszych na tegorocznym EXPO.

Pawilon polski Astana EXPO 2017, strefy Regiony i Odpoczynek, projekt Pattern Recognition, CInigo Bujedo Aguirre (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pawilon polski Astana EXPO 2017, strefy Regiony i Odpoczynek, projekt Pattern Recognition, CInigo Bujedo Aguirre (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polski pawilon ma aż 700 metrów kwadratowych wielkości i jako jeden z nielicznych posiada dwa poziomy. Od samego otwarcia – które przypadło na 10 czerwca – cieszy się wielkim zainteresowaniem odbiorców – obecnie odwiedza go około 3500 osób dziennie.

Ekspozycja w polskim pawilonie składa się z pięciu stref: Wejście, Technologie, Las, Odpoczynek i Regiony. Dominujący element ekspozycji przywodzi na myśl tematykę cyklu przyrody. Strefa Technologie przypomina kopalnię – to stylizowana, wyłożona czarnym fornirem przestrzeń, w której przez szczelinę podglądamy spektakularną animację 3D, prezentującą proces przekształcania się lasu karbońskiego w węgiel. Idąc antresolą do strefy Las czujemy zmianę klimatu, wkraczamy w zieloną przestrzeń lasu.

Praca nad koncepcją trwała wiele miesięcy i zaczęła się od konstruowania treści – kontaktów z instytucjami naukowo-badawczymi, poszukiwania w całej Polsce ciekawych technologii, a później dopiero, na bazie tych merytorycznych treści, budowaliśmy wizualną formę projektu – opisuje Kinga Duda z Pattern Recognition.

Projekt Pattern Recognition został zrealizowany na wzajemnym dopełnianiu się elementów pozornie sprzecznych – zabudowy obłożone tradycyjnymi, szlachetnymi fornirami drewnianymi (czarny dąb oraz złota brzoza) zestawione są z nowoczesnym i minimalistycznym corianem.

Międzynarodowa Wystawa EXPO 2017 w stolicy Kazachstanu Astanie rozpoczęła się 10 czerwca i potrwa do 10 września 2017 roku. Tematem przewodnim jest Energia przyszłości, która obejmuje takie kwestie jak: redukcja emisji dwutlenku węgla, życie zgodnie z zasadami efektywności energetycznej oraz dostępność energii dla wszystkich. W wystawie bierze udział ponad 100 państw i organizacji międzynarodowych. Jest to pierwsze w historii EXPO odbywające się na terenie Azji Centralnej.

Polski pawilon na Astana EXPO
Od 10 czerwca do 10 września 2017 roku
Projekt: Pattern Recognition
Astana

Dodaj komentarz