Krzysztof Varga o fotografii

W Muzeum Narodowym w Warszawie, 10 sierpnia w ramach wykładu czwartkowego, odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Vargą – wydarzenie towarzyszące wystawie Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej.

André Kertész, Tancerka burleski (Magda Förstner), Paryż, 1926 © Ministère de la Culture - Médiatheque du Patrimoine, Dist. RMN-Grand Palais / André Kertész (Dzięki uprzejmości André Kertész Memorial Museum, Szigetbecse, Węgry)  (źródło: materiały prasowe organizatora)

André Kertész, Tancerka burleski (Magda Förstner), Paryż, 1926 © Ministère de la Culture - Médiatheque du Patrimoine, Dist. RMN-Grand Palais / André Kertész (Dzięki uprzejmości André Kertész Memorial Museum, Szigetbecse, Węgry) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pisarz i publicysta opowie o swojej fascynacji ojczyzną André Kertésza: Do dziś na Węgrzech trwa spór, na czym polegał fenomen węgierskiej szkoły fotografii, skąd się wziął, co spowodowało, że nagle akurat w tym niewielkim środkowoeuropejskim kraju pojawiło się całe pokolenie geniuszy, którzy z aparatu fotograficznego stworzyli najdoskonalsze narzędzie artystyczne. Myślę, że mogę znać odpowiedź na to pytanie. (…)

Węgry zostały namalowane światłem i ci ludzie, których zdjęcia tu widzimy pewnego dnia to odkryli. Musiałem przejechać całe Węgry, dotrzeć do każdego ich zakątka by zrozumieć, że to, iż jest to kraj bez monumentalnych gór, pozbawiony potęgi morza i bezkresnych lasów stawia tak wielkie wymagania artyście, że muszą z tego powstawać arcydzieła.

Krzysztof Varga. Wykład Historia zapisana światłem
10 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
Kino MUZ w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR