Cyjanometr – pomnik niebieskości nieba

Cyjanometr, którego autorem jest Martin Bricelj Baraga, to pomnik niebieskości nieba. Inspiracją dla autora było oryginalne urządzenie wynalezione przez Horacego Benedykta de Saussure’a, szwajcarskiego fizyka i badacza przyrody Alp. Stworzony przez niego okrąg, na którym umieszczone są różne odcienie niebieskiego, stanowi główną część pomnika, która kieruje nasz wzrok ku niebu.

Martin Bricelij Baraga „Cyjanometr” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martin Bricelj Baraga „Cyjanometr” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cyjanometr to pomnik, a zarazem oprogramowanie open source, które regularnie gromadzi obrazy nieba. Zdjęcia trafiają na stronę internetową, gdzie przyporządkowywane są odpowiednim odcieniom niebieskiego na kolistej skali de Saussure’a. Internetowa strona Cyjanometru gromadzi również dane na temat jakości powietrza, tworząc w ten sposób internetowe archiwum oraz retrospektywny kalendarz, który służy do pomiaru i dokumentowania zmian zachodzących w naszym środowisku.

Instalacja jest częścią Biennale WRO 2017 DRAFT SYSTEMS i będzie prezentowana w przestrzeni publicznej przez rok. W ramach tegorocznej edycji Biennale WRO Cyjanometr otrzymał Nagrodę Krytyków i Wydawców Prasy Artystycznej.

Martin Bricelj Baraga – artysta i kurator. Jego projekty, przyjmujące najczęściej formę wielkoformatowych instalacji w przestrzeni publicznej, badają relacje między człowiekiem a maszyną, a także społeczne aspekty współczesnej kultury popularnej i polityczne wymiary rzeczywistości zapośredniczonej. Często pracuje ze światłem i dźwiękiem jako środkiem stymulującym naszą percepcję. Baraga jest dyrektorem MoTA – Museum of Transitory Art i założycielem festiwalu SONICA w Lublanie.

Martin Bricelj Baraga. Cyjanometr
Od 17 maja 2017 roku
ul. Joliot–Curie 12 we Wrocławiu

Dodaj komentarz