Pędzlem po mapie

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na spotkania Pędzlem po mapieZygmunt Vogel – rysownik Stanisława Augusta.

Rys. Zygmunt Vogel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rys. Zygmunt Vogel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas spotkania zatytułowanego Pędzlem po mapie organizatorzy zabiorą widzów w malarską podróż po najpiękniejszych miastach Europy. Będzie to wędrówka niezwykła – bo do miejsc widzianych oczyma najwybitniejszych malarzy. Przy okazji będzie można dowiedzieć się jakie są rodzaje pejzaży, dlaczego artyści tak chętnie podejmowali ten temat w swojej twórczości i czy rzeczywiście zawsze chodziło im o wierne oddanie wyglądu danego miejsca.

Spotkanie Pędzlem po mapie poprowadzi Helena Kisielewska odbędzie się 9 sierpnia w siedzibie głównej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Deodat Zygmunt Vogel urodził się w Warszawie w 1764 roku. Zanim został znanym malarzem i rysownikiem, pedagogiem , a ponadto wolnomularzem, był synem kuchmistrza na dworze księcia Michała Czartoryskiego. Potężnego kanclerza wielkiego litewskiego. Vogel we wczesnym dzieciństwie stracił ojca. Czartoryscy zaopiekowali się sierotą i jego matką. Pomogli chłopca wykształcić. Pobierał nauki m.in. z zakresu architektury cywilnej, wojskowej i geometrii. Za protekcją Stanisława Kostki Potockiego znalazł się w malarni królewskiej na Zamku.

Wykład Zygmunt Vogel – rysownik Stanisława Augusta poprowadzi Jolanta Zaczkowska odbędzie się 10 sierpnia.

Pędzlem po mapie. Helena Kisielewska
9 sierpnia 2017 toku, godz. 17.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, siedziba przy ul. Jana III Sobieskiego

Zygmunt Vogel – rysownik Stanisława Augusta. Jolanta Zaczkowska
10 sierpnia 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, oddział przy ul. Korfantego

Dodaj komentarz