Magdalena Pela w tłumie

Wystawa Magdaleny Peli jest nagrodą Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy w 25. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2015.

Magdalena Pela, „Plaża”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Pela, „Plaża”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żyjemy w czasach nadmiaru. Przesytu informacją, przedmiotami, bodźcami. Wszystkiego jest „nadto” i podobno wszystko już było. Żyjemy w czasach PO – ponowoczesnych, po modernizmie. Czasach płynnych i w pędzie. Żyjemy w tłumie, w masie, w zjawisku „pełności”. Jak pisał José Ortega y Gasset: „miasta pełne są ludzi. Domy pełne są mieszkańców. Hotele pełne są gości. Pociągi pełne są podróżnych. (…) Plaże pełne są zażywających kąpieli. To, co kiedyś nie stanowiło żadnego problemu, a mianowicie: znalezienie miejsca, obecnie zaczyna być powodem niekończących się kłopotów”. (…)

Interesuje mnie temat zbiorowości w mikroskali, na zasadzie przybliżenia. Skupiam się na konkretnych miejscach i tworzących je tłumach. Z masy wędrujących ludzi wychwytuję tych, których pragnę zapisać na nowo alfabetem znaków. Moim celem nie jest identyfikacja konkretnych osób, kreacja portretów, tylko wyczucie charakteru miejsca. Skupienie się na danej zbiorowości, przetrawienie jej znaczeń i ich zapis na nowo. Sprowadzenie występujących w tłumie form do uproszczonych znaków, cieni, zlewających się w masę jedynie zarysów postaci.

Tekst: Magdalena Pela

Magdalena Pela, „Plaża”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Pela, „Plaża”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Pela (ur. 1989) – od 2016 roku studentka Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku w 2015 roku (dyplom w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego, aneks ze sztuki włókna pod kierunkiem prof. Aleksandra Widyńskiego). Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W 2016 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku nabyło do swojej kolekcji obraz z dyplomowego cyklu all-over.

Magdalena Pela. Znalezienie miejsca zaczyna być powodem niekończących się kłopotów
Kurator: Danuta Pałys
Od 8 sierpnia do 10 września 2017 roku
Wernisaż: 8 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR