Haruki Murakami i zawód powieściopisarza

16 sierpnia nakładem Wydawnictwa Muza ukaże się najnowsza książka Harukiego Murakamiego Zawód: powieściopisarz. Tym razem japoński autor, nienawykły do wystąpień publicznych czy udzielania wywiadów, opowiada o sobie.

Haruki Murakami, „Zawód: powieściopisarz” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Haruki Murakami, „Zawód: powieściopisarz” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Haruki Murakami to urodzony w Kioto w 1949 roku jeden z najbardziej popularnych współcześnie pisarzy japońskich na świecie. W wieku trzydziestu lat napisał powieść, która niespodziewanie dostała nagrodę za najlepszy debiut. Na łamach tej najnowszej zaś wyjaśnia między innymi, dlaczego tak rzadko występuje w mediach oraz nie bierze udziału w publicznym podpisywaniu książek, a także na czym polega „miesiąc miodowy” pisarza i czytelnika. Murakami z dystansem patrzy na siebie jako twórcę i dzieli się swoimi przemyśleniami na temat procesu tworzenia.

Pisanie nigdy nie wydawało mi się męczące – mówię to szczerze. Nigdy też (na szczęście) nie zdarzyło mi się przeżywać męki twórczej z powodu tego, że nie mogę pisać. Myślę wręcz, że gdyby mi to nie sprawiało przyjemności, pisanie nie miałoby w ogóle sensu. Nie mogę się pogodzić z ideą pisania jako ciężkiej pracy. Według mnie powieść to coś, co w zasadzie powinno samo łatwo się narodzić – przyznaje w Zawodzie: powieściopisarzu.

W książce obecne są także historie o prywatnym życiu autora – dzieciństwie na przedmieściach między Osaką a Kobe, młodości, studiach czy żonie, która od zawsze jest pierwszą czytelniczką jego powieści.

Kim więc jest pisarz według Harukiego Murakamiego? Kiedy idzie ulicą, nikt nie zwraca na niego uwagi, a w restauracji zwykle dostaje najgorszy stolik. W codziennym życiu autor prawie nie doświadcza tego, że jest pisarzem. Jak twierdzi − miał trochę talentu, szczęścia i uporu, dzięki którym od ponad trzydziestu pięciu lat zarabia na życie pisaniem książek. Ten fakt do tej pory go dziwi. I o tym swoim zdziwieniu opowiada.

Haruki Murakami, Zawód: powieściopisarz
Przekład: Anna Zielińska-Elliott
Premiera: 16 sierpnia 2017 roku
Wydawnictwo Muza

Dodaj komentarz