Dom Kaskadowy – korzyści z ukształtowania terenu

Dom Kaskadowy to charakterystyczna dla warszawskiej pracowni 81.waw.pl biała elewacja, którą przecinają kamienne ściany. W projekcie w pełni wykorzystano tektonikę budynku, spowodowaną zróżnicowaniem terenu. Konsekwencją jest uskok, dzięki czemu na obiekt składają się dwie bryły usytuowane na dwóch różnych poziomach. W planie architekci umieścili także wewnętrzne i zewnętrze zielone patio.

Dom Kaskadowy, proj. 81.waw.pl (źródło: materiały prasowe)

Dom Kaskadowy, proj. 81.waw.pl (źródło: materiały prasowe)

Wysokości w budynku są identyczne. Ale poprzez ukształtowanie terenu i wynikające z niego różnice poziomów, uzyskał on kaskadowość. Pomiędzy dwiema bryłami udało się umieścić trzeci poziom, niżej położonej części dziennej. Spadki terenu spowodowały również wypoziomowanie działki.

Od północy widzimy dwie szare bryły. Jedną z nich jest bryła garażu, a drugą części sypialnianej. Na tych bryłach leżą białe płaszczyzny dachu co powoduje, że od strony południowej mamy wrażenie jakby białe paski dachu były poprzecinane pionowymi kamiennymi ścianami, które pełnią funkcję oddzielenia i nadają charakteru budynkowi. Resztę tworzy część dzienna, która jest jedną wielką otwartą przestrzenią – opisuje Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Szare ściany będą zbudowane z tynku lub spieku. W budynku pojawiają się horyzontalne linie tarasów, które unoszą się trochę nad ziemią. Są białe, ponieważ nawiązują do dachów, których spód wykończony jest drewnem. Strefa wejścia również. W rozcięciu szarych brył widać właśnie ten materiał.

Ważną rolę w przestrzeni tego ogromnego domu odgrywają pasy wewnętrznej zieleni, które są doskonałą strefą relaksu i uspokajają wnętrze. Nadają kolorytu temu wbrew pozorom surowemu wnętrzu – dodaje Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Od strony wschodniej i zachodniej budynek jest odcięty, ponieważ nie ma żadnego okna, oprócz wewnętrznego patio. Obiekt otwiera się jedynie na południe, czyli na działkę i najładniejszy na niej widok.

Dom Kaskadowy
Proj. 81.waw.pl

Dodaj komentarz