Wojtek Ulrich stawia widzów w niewygodnym położeniu

Najnowsza wystawa w galerii Awangarda BWA Wrocław to opowieść o permanentnym kryzysie w otaczającym nas świecie. New Deal Wojtka Ulricha to próba przyjrzenia się temu, jak funkcjonuje rzeczywistość, jak ją stwarzamy i w jaki sposób pozostaje dla nas niedostępna. Żyjący i tworzący w Nowym Jorku i Meksyku artysta konfrontuje widza z mocnym i dosłownym przekazem, do którego opisu, niezbędne jest ciągłe pozyskiwanie nowych danych i obrazów.

Wojtek Ulrich, „Ogród koncentracyjny”, drut neonowy, 2002-2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Ulrich, „Ogród koncentracyjny”, drut neonowy, 2002-2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy nawiązuje do pojęcia „nowego porządku” zaczerpniętego ze słownika historycznego, który był używany do oddzielenia od siebie dwóch epok. Dzisiejsza sytuacja przypomina czasy przesilenia końca lat 20. i początku 30. XX wieku. Kryzys wartości, wypaczenie formuły kapitalizmu i niestabilna pozycja Zachodu, definiują zarówno teraźniejszy jak i przeszły czas. Pojęcie New Deal jest mocno osadzone w naszych współczesnych realiach, odnosi się do skojarzenia ze skutecznym zażegnaniem kryzysu i wkroczeniem w epokę pokoju pozornie zwiastując ład. Dzisiaj także próbujemy wkroczyć w nowy ład, ale z gorzką świadomością, że aby cokolwiek zmienić, wszystko musi zostać po staremu – mówi artysta.

Wystawa Wojtka Ulricha to pierwszy indywidualny pokaz w Polsce. Choć prace artysty mówią o zjawiskach, z którymi można się już zetknąć (jak na przykład praca dzieci), to często uciekają nam one z pola widzenia. Na New Deal zobaczymy głównie video, filmy i instalacje, stawiające odbiorce w niewygodnym położeniu.

Artysta zadaje nam szereg pytań, takich jak: Jaki jest ten nowy porządek? Jaka jest cena naszego dobrobytu? Jaki jest ten nowy układ, na który tak entuzjastycznie się godzimy? – mówi Paweł Jarodzki, kurator wystawy. Obcując z jego sztuką zawsze wchodzimy w niezręczne sytuacje, krępujące, wytrącające nas z pozycji widza, oglądacza czy zwiedzającego – dodaje.

Wojtek Ulrich, „The Dog”, kadr z wideo, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Ulrich, „The Dog”, kadr z wideo, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Ulrich. New Deal
Kurator: Paweł Jarodzki
Od 9 sierpnia do 24 września 2017 roku
Wernisaż: 9 sierpnia 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Awangarda BWA Wrocław

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR