Tydzień z Architekturą w Częstochowie

Tydzień z Architekturą – siedem dni, siedem wydarzeń. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na architekturę miasta i jej twórców, przypomnienie o wartościowej, a niedocenianej architekturze lat powojennych i pokazanie na nowo obiektów zabytkowych. Podczas wydarzeń nie zabraknie także poszukiwania odpowiedzi o tożsamość miasta. Tydzień z Architekturą organizowany jest przez częstochowski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP z okazji obchodów Roku Jubileuszowego 140-lecia organizacji zrzeszających architektów na ziemiach polskich.

Tydzień z Architekturą (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tydzień z Architekturą (źródło: materiały prasowe organizatora)

21 sierpnia, godz. 17.00 – poznawanie obiektu architektonicznego od wnętrza: zwiedzanie Wyższego Seminarium Duchownego ze współautorem Jerzym Kopyciakiem. Autorami projektu są J. Kopyciak i A. Czakiert. Przy projekcie wnętrz współpracowali z Marianem Kruszyńskim. To budynek modernistyczny, pełen symboliki, niepowtarzalny, zaprojektowany z rozmachem i i dbałością o najmniejsze detale.

22 sierpnia, godz. 17.00 – spacer architektoniczny ul. Wieluńska: z okazji 300. rocznicy nadania praw miejskich Częstochówce. Spacer poprowadzą: Marcin Cieśla oraz Andrzej Przewłocki (PTTK). Ulica Wieluńska to najważniejsza ulica w dawnej Częstochówce. Prowadzi z terenów klasztoru Jasnogórskiego na Rynek Wieluński – dawne centrum miasteczka, miejsce handlu i spotkań. Jest to jedyna w Częstochowie ulica, której kamienice nie posiadają bram wjazdowych. Witryny w parterach miały przyciągać podróżnych i pielgrzymów. Do dzisiaj jest to ulica pełna restauracji i knajpek.

23 sierpnia, godz. 17.00 – dzień otwarty Oddziału SARP w Częstochowie. Dzień otwarty będzie m.in. okazją do sprawdzenia jak wyobraźnia architekta zderza się z codziennością ograniczeń formalnych – spotkanie poprowadzą Olga Kitala i Katarzyna Kiero-Przybyła.

24 sierpnia, godz. 17.00 – architektura Częstochowy: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Warsztaty organizowane we współpracy z Latającym Centrum Promocji Młodych. Prowadzący: Hubert Wąsek.

25 sierpnia, godz. 17.00 – warsztaty architektoniczne Dzieci w architekturze. Prowadząca: Karolina Domańska-Tyrała. Warsztaty będą okazją do tego by uczyć się jak zrozumieć architekturę, jak poznawać otaczającą przestrzeń. Podczas zajęć dzieci będą pracować w grupach. Będziemy można rozmawiać, projektować, budować i przede wszystkim dobrze się bawić.

26 sierpnia, godz. 17.00 – konkurs fotograficzny Detal w architekturze Częstochowy – ogłoszenie wyników oraz wernisaż. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 20 sierpnia

27 sierpnia, godz. 17.00 – spotkanie architektów z mieszkańcami z okazji 140. rocznicy działania Stowarzyszenia Architektów Polskich, prezentacja publikacji dotyczącej działania Stowarzyszenia.

Tydzień z Architekturą
Od 21 do 27 sierpnia 2017 roku
SARP Częstochowa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR