Tydzień z Architekturą w Częstochowie

Tydzień z Architekturą – siedem dni, siedem wydarzeń. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na architekturę miasta i jej twórców, przypomnienie o wartościowej, a niedocenianej architekturze lat powojennych i pokazanie na nowo obiektów zabytkowych. Podczas wydarzeń nie zabraknie także poszukiwania odpowiedzi o tożsamość miasta. Tydzień z Architekturą organizowany jest przez częstochowski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP z okazji obchodów Roku Jubileuszowego 140-lecia organizacji zrzeszających architektów na ziemiach polskich.

Tydzień z Architekturą (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tydzień z Architekturą (źródło: materiały prasowe organizatora)

21 sierpnia, godz. 17.00 – poznawanie obiektu architektonicznego od wnętrza: zwiedzanie Wyższego Seminarium Duchownego ze współautorem Jerzym Kopyciakiem. Autorami projektu są J. Kopyciak i A. Czakiert. Przy projekcie wnętrz współpracowali z Marianem Kruszyńskim. To budynek modernistyczny, pełen symboliki, niepowtarzalny, zaprojektowany z rozmachem i i dbałością o najmniejsze detale.

22 sierpnia, godz. 17.00 – spacer architektoniczny ul. Wieluńska: z okazji 300. rocznicy nadania praw miejskich Częstochówce. Spacer poprowadzą: Marcin Cieśla oraz Andrzej Przewłocki (PTTK). Ulica Wieluńska to najważniejsza ulica w dawnej Częstochówce. Prowadzi z terenów klasztoru Jasnogórskiego na Rynek Wieluński – dawne centrum miasteczka, miejsce handlu i spotkań. Jest to jedyna w Częstochowie ulica, której kamienice nie posiadają bram wjazdowych. Witryny w parterach miały przyciągać podróżnych i pielgrzymów. Do dzisiaj jest to ulica pełna restauracji i knajpek.

23 sierpnia, godz. 17.00 – dzień otwarty Oddziału SARP w Częstochowie. Dzień otwarty będzie m.in. okazją do sprawdzenia jak wyobraźnia architekta zderza się z codziennością ograniczeń formalnych – spotkanie poprowadzą Olga Kitala i Katarzyna Kiero-Przybyła.

24 sierpnia, godz. 17.00 – architektura Częstochowy: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Warsztaty organizowane we współpracy z Latającym Centrum Promocji Młodych. Prowadzący: Hubert Wąsek.

25 sierpnia, godz. 17.00 – warsztaty architektoniczne Dzieci w architekturze. Prowadząca: Karolina Domańska-Tyrała. Warsztaty będą okazją do tego by uczyć się jak zrozumieć architekturę, jak poznawać otaczającą przestrzeń. Podczas zajęć dzieci będą pracować w grupach. Będziemy można rozmawiać, projektować, budować i przede wszystkim dobrze się bawić.

26 sierpnia, godz. 17.00 – konkurs fotograficzny Detal w architekturze Częstochowy – ogłoszenie wyników oraz wernisaż. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 20 sierpnia

27 sierpnia, godz. 17.00 – spotkanie architektów z mieszkańcami z okazji 140. rocznicy działania Stowarzyszenia Architektów Polskich, prezentacja publikacji dotyczącej działania Stowarzyszenia.

Tydzień z Architekturą
Od 21 do 27 sierpnia 2017 roku
SARP Częstochowa

Dodaj komentarz