• 2017-08-07

Lepiej poznać Kościuszkę – obywatela świata

Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei to tytuł czasowej wystawy plenerowej przygotowywanej przez Muzeum Historii Polski, którą będzie można obejrzeć od 10 do 30 września w Warszawie. Wystawa została przygotowana z okazji obchodów Roku Kościuszki. Ekspozycja będzie prezentowana na Krakowskim Przedmieściu w specjalnie przygotowanym pawilonie.

„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty, korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Muzeum przygotowało także pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, dotyczący Tadeusza Kościuszki i czasów, w których żył.

Ekspozycja przybliży sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum chce pokazać zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy, ideologię, której hołdował, miłości i pasje, którym się oddawał, a także pamięć, która pozostała o tym wielkim człowieku.

„Sława jego trwać będzie dopóty, dopóki wolność panować będzie nad światem” – stwierdził w mowie wygłoszonej w Kongresie Stanów Zjednoczonych po śmierci Tadeusza Kościuszki w 1817 roku przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, William Henry Harrison. Kościuszko – jeden z bohaterów wojny o niepodległość amerykańskich kolonii, Naczelnik polskiej insurekcji z 1794 r. – do dziś pozostaje jednym z najlepiej rozpoznawalnych Polaków w historii Europy i Stanów Zjednoczonych. Już za życia uznany za bohatera i męczennika sprawy wolności, stał się jedną z ważnych postaci ówczesnej zbiorowej wyobraźni nie tylko Polaków, ale także europejskich i amerykańskich elit politycznych oraz intelektualnych.

Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei 
Od 10 do 30 września 2017 roku
Muzeum Historii Polski w Warszawie

Dodaj komentarz