• 2017-08-05

Paderewski i Stojowski w interpretacji Sinfonii Iuventus

4 sierpnia miała premierę druga płyta zrealizowana w wyniku współpracy Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus z Warner Classics. Tym razem zwrócono się w stronę muzyki Ignacego Jana Paderewskiego oraz Zygmunta Stojowskiego.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, „Muzyka polska na fortepian i orkiestrę. Paderewski i Stojowski” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, „Muzyka polska na fortepian i orkiestrę. Paderewski i Stojowski” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus to istny gejzer energii – soczyste brzmienie, z którego bije młodość, intensywne emocje i lekkość frazy. Tym razem do nagrania albumu zostali zaproszeni brytyjski pianista Jonathan Plowright oraz polski dyrygent Łukasz Borowicz. Artyści wspólnie wykonali Koncert fortepianowy a-moll op. 17 (1888) Ignacego Jana Paderewskiego. Z ich udziałem miała także miejsce światowa premiera fonograficzna Rapsodii symfonicznej na fortepian i orkiestrę op. 23 (1900) Zygmunta Stojowskiego.

Paderewski zawsze mnie fascynował, nie tylko jako pianista i kompozytor, ale także jako humanista i wielki mąż stanu. Pokochałem jego muzykę, kiedy byłem dzieckiem. Po raz pierwszy jego grę usłyszałem na nagraniu wirtuozów fortepianu, należącym do moich rodziców. Jego Nokturn był jednym z pierwszych utworów spośród tych, które wykonałem publicznie. Koncert Paderewskiego jest znakomicie skomponowany i zasługuje na to, by wejść na stałe do międzynarodowego repertuaru. Natomiast muzyka Stojowskiego, w dzisiejszych czasach niesłusznie zaniedbana, jest cudownie romantyczna, dzięki jego długoletniej przyjaźni z Paderewskim. Od dłuższego czasu chciałem nagrać te utwory i cieszę się, że miałem okazję to zrobić, zwłaszcza w Polsce, pod batutą wspaniałego dyrygenta i z cudowną orkiestrą – mówi Jonathan Plowright.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Muzyka polska na fortepian i orkiestrę. Paderewski i Stojowski
4 sierpnia 2017 roku
Warner Classics

Dodaj komentarz