• 2017-08-05

Morski motyw

Reportażysta, fotografik Marek Czasnojć od 50 lat fotografuje wszystko: fakty, przyrodę i ludzi. Pracował dla wielu redakcji gazet i czasopism. Zaczynał jako fotoreporter „Głosu Szczecińskiego”, następnie był związany z wieloma redakcjami i wydawnictwami. Dziś jest artystą niezależnym. Wydał kilkadziesiąt albumów fotografii; niektóre z nich prezentowane są na wystawie.

Fot. Marek Czasnojć (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marek Czasnojć (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematyka morska dominuje w jego pracy twórczej, choć z morzem związał się także zawodowo – pracując jako rybak. Z pokładów trawlerów Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf” wysyłał pierwsze reportaże do redakcji „Głosu Szczecińskiego”. Ostatni album o symbolicznym tytule Pożegnanie z Morzem (Zapol, Szczecin 2017) poświęcony jest nieistniejącemu już, polskiemu rybołówstwu dalekomorskiemu.

Obecna wystawa stanowi kontrapunkt dla tej publikacji. Odnajdujemy okruchy świata, który został już tylko na fotografiach. Jest tam sztorm, harówka i rdza, nieliczni dziś marynarze, którzy dawno są na emeryturach. Kontrastem jest kolorowy świat wielkich żaglowców i ich regat, który stał się kolejnym przedmiotem zainteresowań fotograficznych Czasnojcia. Obecna wystawa stanowi zbiorczą ekspozycję fotografii z sześćdziesięciolecia The Tall Ships Races, z zaznaczeniem roli polskich żeglarzy w tej imprezie.

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja Cutty Sark Trophy ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz pamiątek Akademii Morskiej w Gdyni.

Marek Czasnojć. Historia pod Żaglami
Kuratorzy: Tomasz Budzan, Paulina Zadrąg-Osak
Organizator: Urząd Miasta Szczecin
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecie
Od 5 sierpnia do 10 września 2017 roku
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR