• 2017-08-05

Gliwickie komiksy ożyją dzięki festiwalowi elektrONarracje

elektrONarracje to wyjątkowy festiwal, który przez cztery sierpniowe niedzielne wieczory będzie wizualnie i dźwiękowo zaskakiwał gliwiczan. Dzięki współpracy Muzeum w Gliwicach i Stowarzyszenia Inicjatywa na Placu Krakowskim ożyją komiksowe opowieści z cieszącej się popularnością antologii Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice wydanej przez Muzeum. Na każdy wieczór złożą się dwie projekcje: specjalnie przygotowana animacja wybranego komiksu oraz pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Komiksy animować będą twórcy wizualni z Kopaniszyn Studio.

Festiwal elektrONarracje w Gliwicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal elektrONarracje w Gliwicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Początek festiwalu już 6 sierpnia, kiedy to będziemy mieli okazję zobaczyć animowaną wersję komiksu Garbus autorstwa Dominika Szcześniaka (scenariusz) i Macieja Pałki (rysunki) oraz projekcję kultowego Generała z Busterem Keatonem w dźwiękowej aranżacji jazzowego kompozytora Dominika Strycharskiego (Doministry). W kolejną niedzielę – 13 sierpnia ożyje Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił autorstwa Przemysława Surmy. Zaraz po niej Łukasz Marciniak oraz Dominik Gawroński wykonają elektro-akustyczną improwizację do Golema z 1920 roku w reżyserii Paula Wegenera i Carla Boese.

20 sierpnia będzie okazją do zobaczenia animowanej wersję komiksu Zobaczyć króla, którego autorami są Daniel Gizicki (scenariusz), Kajetan Wykurz (rysunki), Marcin Podolec (liternictwo) i Marcin Surma (kolor). Tego samego wieczora muzyczną oprawę do projekcji filmu Gabinet doktora Caligari w reżyserii R. Wiene zapewni jeden z współtwórców śląskiej sceny elektronicznej – Mirosław Matyasik, czyli C.H. District. W ostatni z festiwalowych wieczorów, 27 sierpnia, będziemy mogli zobaczyć ożywiony komiks Człowiek z żeliwa autorstwa Mikołaja Ratki. Dźwiękową aranżację do projekcji niemego filmu z 1925 roku pt. Zaginiony świat przygotują natomiast Jan Dybała i Piotr Ceglarek, znani m.in. z katowickiego Biura Dźwięku.

W każdą z czterech niedziel sierpnia pokazy będą rozpoczynać się o godz. 21.00 na Placu Krakowskim.

Festiwal elektrONarracje
Od 6 do 27 sierpnia 2017 roku
Muzeum w Gliwicach i Stowarzyszenie Inicjatywa

1 komentarz do artykułu “Gliwickie komiksy ożyją dzięki festiwalowi elektrONarracje”

  1. Gliwic

    Chyba ktos sie zle czuje zeby organizowac cos takiego w niedziele w srodku miasta. Jeszcze do tego w 4 niedziele sierpnia. Ludzie rano w poniedzialek ida do pracy. Nie wszysycy maja wakacje.

Dodaj komentarz