Słońce też zachodzi – zwycięska wystawa w konkursie dla kuratorów

Słońce też zachodzi to zwycięska wystawa konkursu dla kuratorów organizowanego przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Kuratorami zwycięskiej koncepcji są Vera Zalutskaya, Piotr Policht.

Maciej Cholewa, bez nazwy źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Cholewa, bez nazwy źródło: materiały prasowe organizatora)

O wystawie piszą kuratorzy:  W wideo Macieja Cholewy ludzie mieszkający w nieokreślonym, uniwersalnym Małym Mieście, z upływem czasu, godzą̨ się̨ z losem i zamieniają się w betonowe słupy telekomunikacyjne. Czasem takie słupy wrastają w ziemię na drugim końcu świata, ale linie łączące je z Małym Miastem pozostają silne. (…)

Do niezwykłej historycznej manifestacji siostrzeństwa odnosi się Aliona Haiduk. Przywołuje ona pamięć o kobiecym proteście politycznym, który miał miejsce podczas powstania styczniowego (na Białorusi znanego jako powstanie Kalinowskiego) w latach 1863–1864. Kobiety nosiły wówczas czarne stroje, aby solidaryzować się z powstańcami. Protestowały na własny, dostępny im w ówczesnych realiach sposób. Aż w końcu władze zabroniły noszenia żałoby. Artystka wchodzi w rolę swoich anonimowych bohaterek (…).

Konflikt zbrojny jest nierozerwalnie związany z cielesnością. Niezależnie od stopnia jego stechnicyzowania, zawsze koniec końców chodzi o ciała. Ich ślady splatają się z równie pokiereszowanymi ciałami miast. W perspektywie oficjalnej liczą się jednak historie o bohaterach, których pomnikami upstrzone są miejskie przestrzenie.(…)

W pracy wideo Radziszewskiego widzimy wschody i zachody słońca zarejestrowane w poszczególnych punktach kuli ziemskiej w taki sposób, że ich 24-godzinne transmitowanie daje wrażenie, że słońce stoi w jednym punkcie. Pozorna stagnacja to efekt skoordynowanej pracy wielu osób, możliwej dzięki przestrzeni internetowej, która mimo coraz większej komercjalizacji i podporządkowania partykularnym interesom, umożliwia ludziom coraz sprawniejszą samoorganizację. Dziś wstrzymać Słońce i ruszyć Ziemię może już nie jednostka, a tylko legion geeków z małych miast całego świata.

Słońce też zachodzi
Artyści: Maciej Cholewa, Izabela Mrugała, Łukasz Radziszewski, Aliona Haiduk
Kuratorzy: Vera Zalutskaya, Piotr Policht
Od 4 sierpnia do 1 września 2017 roku
Finisaż: 1 września 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Dodaj komentarz