A/Ż tyle architektonicznych atrakcji

Projekt A/Ż – Architektura na Żubardzkiej to trzy miesiące archi-atrakcji, na które złożą się warsztaty, prelekcje i impreza plenerowa, których celem jest przekonanie odbiorców jak złożonym, inspirującym i ciągle nieodkrytym światem jest otaczająca nas architektura.

„A/Ż – Architektura na Żubardzkiej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„A/Ż – Architektura na Żubardzkiej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Za pomysłem stoi Maria Nowakowska, łodzianka zajmująca się popularyzacją tematyki detali architektonicznych, która realizuje Architekturę na Żubardzkiej wspólnie z Bałuckim Domem Kultury, w ramach Domu Kultury + – minigrantów na działania lokalne sponsorowanych przez Narodowe Centrum Kultury.

Celem wszystkich prowadzonych przeze mnie działań jest uwrażliwienie ludzi na otaczający nas świat, czyli w przypadku miast na architekturę, która stanowi nasze środowisko naturalne. Tak jak w lesie ciekawiej jest, gdy potrafimy zrozumieć i poczuć otaczający nas ekosystem, nazwać poszczególne gatunki drzew, rozróżnić ich liście i korę, tak samo w mieście mamy do czynienia z różnymi ideami, koncepcjami i stylami, które tylko czekają na odkrycie i przetworzenie – mówi Nowakowska.

Ważnym elementem projektu są warsztaty, które mają stać się inspiracją do twórczego przetworzenia otaczającej uczestników architektury. W programie nie zabrakło również prelekcji dotyczących lokalnej i europejskiej architektury. Na szczególną uwagę zasługują spotkania z wykładowcami łódzkich uczelni – Błażejem Ciarkowskim i Aleksandrą Sumorok. W spektrum ich zainteresowań badawczych mieści się architektura prawdopodobnie najbardziej w Polsce niedoceniana – PRL-u – oraz modernizm. Dr Ciarkowski opowie również o swojej książce o Łodzi „niezaistniałej” – projektach, które nigdy nie doczekały się realizacji. Wykładową „stawkę” domyka Maria Nowakowska, skupiająca się na popularyzacji detalu architektonicznego, która opowie o dwóch architektach – Gustawie Landau-Gutentegerze i Jože Plečniku – oglądanych przez pryzmat szczegółów ich realizacji.

Dodatkową atrakcją jest Śniadanie u Tanfaniego, który – oprócz integracji mieszkańców – pozwoli przypomnieć historię hal Tanfaniego na Bałutach oraz innych elementów architektury tego najbardziej sławnego z łódzkich osiedli. Nie zabraknie dobrej muzyki, przekąsek i punktu sitodruku, gdzie będzie można wykonać pamiątkowy gadżet na bazie zdjęcia nieistniejących zabudowań targowych.

Warto również wybrać się na spacer aleatoryczny – szlakiem detali, które wskaże uczestnikom rzut kostką. Odbędzie się od 29 października i ruszy spod DH Magda na rogu Jaracza i Piotrkowskiej. Poprowadzi go Maria Nowakowska, autorka przewodnika po Łodzi szlakiem detali architektonicznych (Łódzki detal).

A/Ż – Architektura na Żubardzkiej 
Od sierpnia do listopada 2017 roku
Łódź

Dodaj komentarz