Niedokończony portret

Galeria Schody w Warszawie prezentuje wystawę prac Piotra Witkowskiego pt. Niedokończony portret.

Piotr Witkowski, „Giezlo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Witkowski, „Giezlo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odwieczny temat poruszający artystów – wskazanie inności i wyjątkowości tego, co kobiece – przyjmuje w pracach Piotra Witkowskiego wymiar rytmu falujących linii. Raz spokojnych, innym razem splątanych. Enigmatycznie, bez koloru, bardzo oszczędnie. Z daleka jak kartki z zeszytu. Notes z notatkami artysty.

Cykl prac stanowi: Łono natury, W lustrze, Pajęczyca. Jest w tych liniach liryzm i wyczuwalny zachwyt nad subtelnością kształtu kobiecego ciała, jego proporcjami, ruchem ale i bezruchem. Spokojne wędrowanie wzrokiem od linii do linii objawia to, co, zdaniem Piotra Witkowskiego jest łonem Natury – piękno ciała bez pretensji, arogancji i kontrastu.

Szachownica, czyli plansza do gry, wpleciona do kompozycji kilku prac wnosi dodatkowo dynamikę, a może wskazuje jeszcze inny aspekt tego, co nierozwikłane w kobiecie? Czy to ruch, jak pionka na planszy, wyzwala w kobiecie bunt, energię i wolę decydowania nawet o swoim własnym łonie? Pajęczyna, porwana sieć spowijająca bezkształtne ciało przywołuje na myśl zniewolenie i utratę woli. Liryzm i łagodność prowadzonych linii ustępuje poszarpanej kresce. Kobieta-Pajęczyca. Kto rozpiął tę sieć? Dlaczego w nią wpadła? Odwieczne pytania i odwieczne poszukiwania. Zachwyt pomieszany pól na pół z zakłopotaniem panuje w doskonałych pracach Piotra Witkowskiego.

Tekst: Dorota Pikula

Piotr Witkowski. Niedokończony portret
Od 31 lipca do 11 sierpnia 2017 roku
Galeria Schody w Warszawie

Dodaj komentarz