Nawa Oskara Zięty stanęła na Wyspie Daliowej

Rzeźba Nawa jest częścią obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016, której głównym hasłem jest „metamorfoza kultury”, odnoszącej się do zmian zachodzących w dziedzinie kultury, społeczności i samego miasta. Sama metamorfoza jest również podstawą idei rzeźby Nawa.

„Nawa”, proj. Oskar Zięta (źródło: materiały prasowe)

„Nawa”, proj. Oskar Zięta (źródło: materiały prasowe)

Nawa jest ultralekką, trwałą konstrukcją składającą się z 35 stalowych łuków otwierających bramę, przez którą można się swobodnie przemieszczać. Uzyskana bioniczna forma oraz polerowana powierzchnia odzwierciedlająca otoczenie, tworząc efekt naturalnie wzrastającej rzeźby o ciągle zmieniającym się wyglądzie w ciągu dnia, dając możliwość oglądania niesamowitej gry świateł na jej powierzchni.

Bioniczne kształty sprawiają wrażenie, że rzeźba wyrasta prosto z ziemi. Jednocześnie budowa oparta na łukach bezpośrednio koresponduje z pobliskimi zabytkami: Ossolineum, wieżą kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, Wrocławską Halą Targową i Ostrowem Tumskim.

Nawa otwiera kolejny rozdział w historii Wyspy Daliowej, zwracając ją mieszkańcom Wrocławia. Niedostępna dotychczas przestrzeń została zrewitalizowana i posłuży miastu, stając się miejscem tętniącym życiem, otwartą przestrzenią dla spotkań, koncertów i wydarzeń artystycznych. Rzeźba wraz z roślinnością stworzą spójną, organiczną całość, naturalnie wyłaniając się z rzeki. Jednocześnie, realizacja wpisze się doskonale w architektoniczny porządek okolicy i jej tętniący od wieków nurt życia, pełnego turystów, przechodniów oraz Wrocławian.

Nawa, proj. Oskar Zięta
Odsłonięcie rzeźby: 30 czerwca 2017 roku
Wrocław

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR