Miasta z papieru

BWA w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę Katarzyny Józefowicz. Artystka wykorzystuje w swojej twórczości papier i tekturę, materiały mało trwałe i bardzo delikatne.

Katarzyna Józefowicz, „Po słowie”, 2008-2010, fot. B. Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Józefowicz, „Po słowie”, 2008-2010, fot. B. Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józefowicz tworzy konstrukcje złożone z tysięcy elementów. Składa je, buduje z nich, dostosowuje je przy tym do konkretnych galeryjnych wnętrz. Montaż wystawy jest więc etapem tworzenia pracy. Za każdym razem z podobnych części składowych powstają całkiem nowe instalacje: papierowe ażurowe miasta, dywany, koronki, obrusy sklejone z setek wyciętych misternie gazetowych tytułów. Są to prace fascynujące i wciągające. Wszystkie konstrukcje Józefowicz tworzy własnoręcznie. Jej realizacje rozciągnięte są przez to na lata.

W BWA zobaczyć będzie można m.in. papierowe obiekty z cyklu Miasto, Dywan czarno-biały, horyzontalną konstrukcję złożoną z tysięcy wyciętych z kolorowych gazet twarzy i sylwetek, Miłość oraz Teren prywatny. Twórczość Katarzyny Józefowicz skupiona jest wokół problemów przestrzeni, wieloelementowości, samowystarczalności, codzienności, obserwacji, kolekcjonowania i metody pracy.

Katarzyna Józefowicz (ur. 1959) – rzeźbiarka, rysowniczka i wykładowczyni akademicka. Studiowała w latach 1981-1986 na PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku, gdzie w 1986 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka. Aktualnie jest Dziekanem Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. W 2001 r. została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Sztuki wizualne.

Katarzyna Józefowicz. obiekty/instalacje z papieru
Od 4 sierpnia do 1 września 2017 roku
Wernisaż: 4 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
BWA w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz